Dragani Bamdad (44) vojnički hleb tain promenio je život. Vođena unutrašnjim osećajem, sa svojom decom napustila je Bečej, gde se takođe doselila tokom rata devedesetih, odabrala Šumadiju za svoj dom i kupila kuću u obližnjem Đuriselu. U centralnu Srbiju preselila se 2018. godine i krenula je od nule.
- Tain je došao zahvaljujući mojoj ljubavi prema našoj istoriji i tradiciji, po toj zajedničkoj predačkoj liniji, preko velikih dela Velikog rata i junaka poznatih po srčanosti i duhovnosti. Čitajući saznala sam da su naši preci u ratovima jeli tain i njime nam sačuvali otadžbinu. Malo li je?! – počinje Dragana svoju
Priču sa dušom.
Tain je reč turskog porekla i znači sledovanje, a svaki vojnik je dobijao po 800 grama, što je bilo dovoljno da nadoknadi njegove dnevne potrebe.
Poželela je i da ga proba. Na internetu je pronašla recept, umesila prvi komad za svoju dušu i priča se zakotrljala.
Izrada ovog hleba traje minimum 15 sati. Neophodno je da odstoji prvih 12 časova, a potom da se još nekoliko puta premesi i da se još nekoliko sati testo odmara, sve dok ne dobije sitne mehuriće po sebi.
Vojnički hleb je u njenoj porodici trenutno jedini prihod. Dragana ga mesi i peče u svojoj radionici u Đuriselu, a brašno nabavlja u vodenici Cicić u Stragarima.
Po starom receptu, ona stavlja 70% tog brašna, a 30% belog pšeničnog. Dodaje i malo soli, meda i kvasca. I uvek malo svete vode sa nekog izvora ili manastira. Aditiva nema u ovom hlebu.
- Kada ga umesim, sledi fermentacija od 12 sati tokom koje se količina glutena smanji, što pogoduje osetljivim osobama. Nakon toga testo se premesi i odstoji bar još 3-4 sata. Peć mora da bude dobro zagrejana (230 stepeni), a hleb se peče u posudi sa poklopcem - kaže Dragana.
Svaki hleb ručno pravi i nema velike kapacitete za pečenje, zbog čega se na tain ponekad čeka po nekoliko dana.
Dragana u ponudi ima klasičan tain, kao i onaj sa semenkama, sa biljem (ruzmarin, majčina dušica i bosiljak) i sa suvim šljivama, orahom i medom.
Izvor:
Priče sa dušom