Bolja zdravstvena zaštita mora da se obezbedi, da bi smo imali i bolju radnu snagu, u čemu bi veoma efikasna mogla da bude digitalizacija zdravstva, ocenili su učesnici panela "Zdravstvena zaštita 4.0: opasnost ili pretnja", održanog u okviru Kopaonik biznis foruma 2020.
Direktor tima za IT i preduzetništvo pri Kabinetu premijerke Nenad Paunović izjavio je da je sve veće znanje u oblasti zdravstva nemoguće ispratiti bez pomoći tehnologije, kao i da je preduslov za to saradnja države i privrede, odnosno javnog i privatnog sektora.
Prema njegovim rečima, trenutno se radi na digitalizaciji snimaka, koji će omogućiti praćenje detekcije razvoja promena.
Direktor sektora za razvoj i informacione tehnologije Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Marko Jovanović rekao je da papirologija u zdravstvu predstavlja veliki trošak, i da će nastojati da 2020. godine ona bude zamenjena uvođenjem tehnologija, poput elektronskog potpisa, koji bi ostavio dosta prostora za uštedu.
- Rekao sam kolegama iz finansija da će ili pristati na healthcare 4.0, ili ćemo ih zameniti robotima - rekao je Jovanović.
Savetnik za zdravstvenu zaštitu Economist Intelligence Unit Vivek Muhtu kaže da ljudi zahtevaju bolju zdravstvenu zaštitu i lečenje, ali da rešenje nisu skupe, već efikasne opcije.
- Zdravstvena zaštita je crna kutija u kojoj moramo da sagledamo gde su sve neefikasnosti. Moramo da popravimo sistem, smernice da bismo unapredili zdravstvo - rekao je Vivek.
Zbog svega toga, zaključio je on, vlade moraju zajedno sa privatnim sektorom da naprave metodologiju, jer je poboljšani zdravstveni sistem dobit za sve.
Detaljnije o najzanimljivijim dešavanjima sa Kopaonik biznis foruma pogledajte OVDE.