NavMenu

Zbog zabrane uvoza otpada u Kinu, otpadni papir umesto u reciklaži završava na deponijama

Izvor: eKapija Četvrtak, 30.01.2020. 09:24
Komentari
Podeli
Prema procenama sakupljača otpada u Srbiji je prošle godine 6.000 tona starog papira umesto u reciklaži završilo na deponijama i smetlištima. Uzrok tome je višak od skoro 8 miliona tona otpadnog papira na tržištu Evrope nastao zbog odluke kineskih vlasti da zabrane uvoz otpada zbog njegovog negativnog uticaja na životnu sredinu, a koju su sledile i druge istočne zemlje poput Malezije i Tajlanda.

Evropa zbog povoljnih izvoznih aranžmana nije u potpunosti razvijala kapacitete svoje reciklažne industrije. Rigorozni ekološki standardi, poput obaveznog tretmana otpadih voda, koje mora da primenjuju fabrike za reciklažu u zemljama članicama evropske unije, učinile su preradu otpada u Evropi skupljom u odnosu na slična postrojenja u manje razvijenim zemljama, u kojima se ekološki standardi malo ili gotovo uopšte ne poštuju. Godinama unazad bilo je isplativije voziti otpad preko okeana i prerađivati ga po nižim cenama, nego na evropskom tlu reciklirati evropski otpad.

Iznenadna odluka Pekinga doneta 2017. godine da očisti zemlju od svog otpada i zabrani uvoz svetskog, suočila je tržište EU i SAD sa ozbiljnim problemom - nagomilani papirni i plastični otpad nema ko da reciklira. Poslednje dve godine, FOEX index kojim se na berzi označava vrednost starog papira svake nedelje pada i bliži se svom istorijskom minimumu od 35 evra po toni. Recesija nemačke privrede, najvećeg evropskog potrošača recikliranog papira, dodatno pogoršava krizu, pa je oporavak tržišta u ovom trenutku potpuno neizvestan.

Ponuda starog papira za reciklažu na tržištu Evrope koja u značajnoj meri prevazilazi potražnju dovela je do pada cena i u Srbiji, pa su sakupljačka preduzeća zabrinuta da uskoro neće moći da pokrivaju troškove transporta i radne snage i servisiraju potrebe privrede u Srbiji. Svake godine preduzeća koja se bave sakupljanjem otpada sakupe i predaju na reciklažu preko 100.000 tona otpadnog papira i kartona i preko 20.000 tona plastične folije generisanog u industriji i trgovinama.


Slom evropskog tržišta starog papira može i domaću privredu uskoro staviti u situaciju da njihov otpad nema ko da sakupi iako je to njihova zakonska obaveza. To se već uveliko dešava manjim trgovinama koje su predavale otpad neformalnih sakupljačima. Sve veći broj neformalnih sakupljača otpada odustaje od ove delatnosti, jer sa minimalnom cenom otkupa sekundarnih sirovina ne mogu da prehrane svoje porodice.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

17.09.2024.  |  Građevina

RGZ: Ministar Vesić godinama pokušava da izazove ozbiljan poremećaj u radu katastra

Republički geodetski zavod ocenio je da "ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić svojim dugogodišnjim nečinjenjem direktno krši zakon i pokušava da izazove ozbiljan poremećaj u radu Republičkog geodetskog zavoda". - Uprkos našim upozorenjima, ministar je u dva mandata ignorisao svoje zakonske obaveze i time jasno pokazao nameru da destabilizuje ovu važnu instituciju - navodi se u saopštenju RGZ. Dodaje se

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.