NavMenu

Vladimir Koldin, direktor "Jugorosgaza" - Stiže gas na jug Srbije

Izvor: Blic Nedelja, 29.11.2009. 09:44
Komentari
Podeli

Vladimir KoldinVladimir Koldin


Već tri godine "Jugorosgaz" obezbeđuje novac za gradnju gasovoda od Niša do Leskovca, ali zbog administrativnih problema ne može da započne gradnju. I sada imamo spremnih 20 mil USD za ovaj gasovod. Nadamo se da ćemo naredne godine krenuti sa poslom. Nabavićemo sve ono što budemo mogli od opreme i radova u Srbiji, kao što smo i dosad radili prilikom gradnje gasovoda, pa će dobar deo novca ostati ovde. Izgradnja gasovoda će omogućiti i priliv stranih investicija i brži razvoj ovog regiona – kaže Vladimir Koldin, direktor "Jugorosgaza", mešovitog rusko- srpskog preduzeća.

Šta je sprečavalo gradnju gasovoda?

Kao i drugi investitori, imali smo administrativnih, odnosno imovinsko-pravnih problema. Ali strpljivi smo.

Kada bi mogli da počnu radovi?

U cilju realizacije Sporazuma o saradnji u oblasti izgradnje gasovoda na teritoriji SRJ koji je zaključen između vlada RF i SRJ 1996. godine, još 2004. godine urađen je program, tehničko-ekonomski elaborat i biznis-plan gasifikacije Srbije i Crne Gore, koji uključuje gradnju gasovoda Niš–Leskovac–Vranje. Međutim, ne možemo da gradimo jer nam to ne dozvoljava Zakon o izmenama i dopunama zakona o eksproprijaciji, koji je usvojen marta ove godine. Očekuje se da Skupština donese odluku o usvajanju zakona kojim bio se utvrdio javni interes u korist "Jugorosgaza" radi rešavanja imovinsko-pravnih odnosa. Očekujemo da ćemo 2010. godine početi gradnju od Niša do Leskovca.

Kada će radovi biti završeni?

Izgradnja gasovoda Niš–Vranje dužine oko 121 kilometar traje oko 1,5 do 2 godine. Za to vreme treba pripremiti potrošače za korišćenje gasa tako što bi se obavila konverzija postojećih kotlova na čvrsto gorivo i izgradila distributivna mreža u naseljima pored kojih prolazi gasovod. Počeli smo projektovanje mreža u Leskovcu i Vranju.

Da li je obezbeđen novac?

Akcionari "Jugorosgaza" su obezbedili novac. A u pripremne radove je uloženo 1,5 mil USD.

Iz profita "Jugorosgaza"?

Da. Od 2007. godine poslujemo u plusu. Tada smo imali profit od 15 mil USD, sledeće 30 miliona, a ove očekujemo 15-18 miliona. Dobit su raspodeljivali akcionari. "Gazprom" ima 50%, a njegova ćerka firma "Centrex" i "Srbijagas" po 25%. Naša strategija poslovanja predviđa mogućnost maksimalnog reinvestiranja dobiti u gasne objekte u Srbiji.

Zašto nije bilo zarade do 2007. godine?

Poslovanje "Jugorosgaza" je finansirano iz sredstava koje su osnivači uplaćivali u osnivački kapital. Od 1996. godine izgrađen je gasovod Pojate–Niš, dužine 60 km, distributivni gasovodi i mreža u Nišu, Aleksincu i Ražnju dužine oko 200 kilometara, 30 aktivnih merno-regulacionih stanica i 10 u fazi izgradnje. Radi se gasifikacija Lučana i Aleksandrovca. Takođe, prihod od prodaje gasa potrošačima, kojih je bilo malo, nije pokrivao ove investicije i poslovali smo s gubicima. Mere za prevazilaženje ovakve situacije rezultirale su u promeni strukture akcionara. Takođe, 2006. godine dobili smo status ekskluzivnog uvoznika ruskog gasa za Srbiju.

Prvobitni udeli dve strane bili su: "Gazprom" 50% akcija i srpske firme 50% – NIS 20%, "Progress" 15, "Progress gas trading" sa 10 i Beobanka pet. Bilo je dosta peripetija oko promene vlasničke strukture?

Sve je urađeno po zakonima Srbije. "Jugorosgaz" je zatvoreno akcionarsko društvo. Postoji procedura za kupoprodaju akcija predviđena Zakonom o preduzećima, osnivačkim i statutarnim dokumentima, uz obaveznu registraciju u Agenciji za privredne registre. Odluku donose isključivo akcionari.

Gas nepopularan

Nudili ste priključak na gas za samo 450 EUR, ali je bilo slabo interesovanje. To je duplo jeftinije od tržišne cene.
Ovakvom cenom nemamo dobit, ali kupci su nezainteresovani. Tako je zbog nedovoljnog poznavanja prednosti ovog energenta i loše materijalne situacije. Zato sprovodimo edukativnu i reklamnu kampanju. Nadam se da će se to promeniti kada poraste standard, kada Srbija uđe u EU.

(Napomena: tekst je u potpunosti preuzet iz lista "Blic" od 29.11.2009.)

Komentari
Vaš komentar

Top priče

23.04.2024.  |  Građevina, Saobraćaj

Najavljen tender za prvu deonicu brze pruge Beograd-Niš od Velike Plane do Paraćina

Delegacija Evropske unije u Srbiji najavila je raspisivanje tendera za izgradnju jednog dela brze pruge Beograd-Niš za 1. jul ove godine. Naručilac posla je Infrastruktura železnice Srbije, a tender se odnosi na deonicu Velika Plana-Paraćin. Kako je navedeno u prethodnom obaveštenju o raspisivanju tendera, pruga Beograd-Niš dužine 230 km je strateška za državu i njenu povezanost sa evropskim železničkim mrežama, a troškovi

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.