Kompanija Nutanix i Kancelarija za IT i e-upravu potpisali su Memorandum o razumevanju koji podrazumeva korišćenje klaud tehnologije u školama i državnoj upravi. Memorandumom je predviđeno i otvaranje inovativnog centra za digitalnu transformaciju u Beogradu i uspostavljanje data centra Nutanixa u Kragujevcu.
Američka kompanija Nutanix je na srpsko tržište ušla akvizicijom domaćeg startapa Frame u avgustu 2018. godine.
Potpredsednik kompanije Nikola Božinović rekao je da sjajni rezultati kompanije ne govore samo o njenom rastu, već i o potencijalima koje Srbija ima i da je misija Nutanixa jeste digitalna transformacija svih kompanija i institucija.
- Uz Kaliforniju i Indiju, Srbija je jedino mesto na kome se razvijaju Nutanixovi prorizvodi. Od Nutanixove akvizicije Framea u avgustu prošle godine, broj zaposlenih je dupliran tako da kompanija na teritoriji Srbije trenutno zapošljava oko 100 ljudi u Beogradu i Nišu - rekao je Božinović.
Plan je, kako se čulo da se broj zaposlenih poveća i da Beograd postane razvojni centar kompanije za celu Evropu, te je beogradski tim Nutanixa prešao u nove prostorije. U prvoj fazi zaposleni će koristiti jedan sprat površine 1.550 m2 i kapaciteta 120 radnih mesta. Početkom naredne godine počeće radovi na još jednom spratu, pa će konačna površina iznositi oko 3.500 m2, u kojoj je planirano da radi nekoliko stotina zaposlenih.
Zgrada u kojoj će se nalaziti Nutanix spada u red ekoloških i pametnih zgrada gde se posebna pažnja obraća na maksimalnu iskorišćenost prirodne svetlosti, uštedu električne energije i reciklažu otpada. Čitav prostor je osmišljen tako da zaposlenima pruža idealan balans rada i odmora.
Potpisivanju memoranduma prisustvovala je i premijerka Srbije Ana Brnabić, koja je rekla da je dolazak ove, ali i prisustvo drugih IT firmi, poput Nordeusa, NCR-a primer šta se radi na poboljšanju poslovnog ambijenta u Srbiji, ali i podsticanju razvoja IT.
Nutanuix, koji se bavi razvojem softvera, na globalnom nivou ima oko 5.500 zaposlenih i oko 15. klijenata, među kojima je i nekoliko desetina vlada, od vlade SAD do estonske, kao i velike svetske kompanije.
I. M.