- Imate mnogo stručnjaka na polju softverskih aplikacija, i zato smo ovde - rekao je on.
Po njegovim rečima, u "igri" za otvaranje R&D centra u Evropi su bile i zemlje poput Belorusije, Poljske i Bugarske, ali je odluka iz mnogo razloga ipak pala na Srbiju.
- Odabrali smo Beograd jer je to jedan vrlo dinamičan i mlad grad, sa mnogo talentovanih ljudi spremnih za nove izazove, a to je ono što nam je potrebno. Naravno, jedan od razloga je i povoljna cena radne snage, ali i dobri odnosi između Kine i Srbije. Nema potrebe za vizama i to je velika prednost - istakao je Spanghero dodavši da je to vrlo bitno jer će naši inženjeri iz Beograda odlaziti na obuke u Kinu, a i kineski stručnjaci iz tamošnjih R&D centara kompanije će često dolaziti u Beograd.
Za naš portal Spanghero je otkrio da je već odabrano 10 inženjera koji će se od janaura pridružiti timu i koji će proći obuke u Kini, a zatim od leta početi da rade u punom kapacitetu.
U toku 2020. Quectel će u svom R&D centru u Beogradu zaposliti ukupno između 40 i 50 softverskih inženjera, a taj broj će, kako su istakli, u 2021. biti znatno veći.
Quectel je već registrovao kompaniju u Srbiji pod nazivom Quectel istraživačko-razvojni centar Evropa.
- Iznajmili smo prostorije na Novom Beogradu, ali sa proširenjem poslovanja u drugoj polovini naredne godine biće nam potreban veći prostor, najverovatnije u blizini aerodroma, zbog čestih putovanja zaposlenih - navode sagovornici našeg portala. Govoreći o vrednosti investicije, istakli su da će godišnji troškovi R&D centra u Beogradu biti između 2 i 3 mil EUR tokom prve faze, a da će angažovanje RF i drugih stručnjaka na polju mobilnih tehnologija još uvećati ta ulaganja.
- 5G NR (New Radio) tehnologija koja počiva na visokim frekvencijama zahteva još tešnju saradnju sa korisnicima i zato će nam u budućnosti biti potrebna RF (Radio Frequency) ekspertiza - navode čelnici Quectela za eKapiju i dodaju da će do 2022. zaokružiti investiciju u Srbiji.
Veruju da Srbija ima potencijal za razvoj u oblasti softverskog inženjeringa i ističu da joj u tome prisustvo kompanije kakva je Quectel može biti od izuzetne koristi.
- Smatram da će naš dolazak biti velika prednost za Srbiju. Bićemo u prilici da pomognemo kompanijama u Srbiji, naročito onima koje razvijaju IoT aplikacije i to će srpskoj IoT industriji omogućiti da raste brže nego u drugim zemljama. Za većinu ovih kompanija mobilni moduli su najvažniji deo, a Quectel može da im pruži podršku u smislu pristupa najnovijim tehnologijama, što će svakako biti njihova komparativna prednost na svetskom tržištu ‑ rekao je Patrick Qian i dodao da će Quectel u budućnosti na tu temu organizovati brojne seminare za svoje klijente u Srbiji.
Quectel planira da srpske inženjere osposobi i za dizajn hardvera. Takođe, nameravaju da uspostave saradnju sa tehnološkim fakultetima u Srbiji koji školuju softverske i hardverske inženjere.
- Već smo kontaktirali sa Univerzitetom u Beogradu i u budućnosti želimo da se povežemo sa studentima koji pripremaju teze u ovoj oblasti, jer je to prilika da ukažemo mladim ljudima na to šta industrija traži i da ih pripremimo da joj se uskoro pridruže. Planiramo da držimo predavanja na temu IoT i da omogućimo studentima praksu na našim modulima - zaključio je CEO Quectela.
Branislava Petrović