NavMenu

Italijani imaju najkraći očekivani radni vek u Evropi - Šveđani i Holanđani i do devet godina duže

Izvor: B92 Subota, 23.11.2019. 16:58
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Pressmaster/shutterstock.com)Ilustracija
Očekivano prosečno trajanje radnog veka u Evropskoj uniji i zemljama kandidatima u 2018. iznosilo je 36,2 godine.

To je za 3,3 godine duže nego 2000. godine. Najkraći očekivani radni vek imaju Italija (31,8), Crna Gora (32), Hrvatska (32,4) i Grčka (32,9), pokazuju podaci Eurostata.

Pokazatelj o trajanju radnog veka meri koliko osoba u periodu od 15 godina može da očekuje da će tokom života biti aktivna na tržištu rada, bilo kao zaposlena, bilo kao nezaposlena, prenosi Investitor.

Švedska (41,9 godina) i Holandija (40,5) imaju najduži očekivani radni vek u EU-28 u 2018. To su jedine dve države članice EU u kojima je očekivani broj radnih godina iznad 40.

Tportal javlja da je u 2018. trajanje radnog veka bilo duže za muškarce nego za žene u svim zemljama, s izuzetkom Litvanije i Letonije.

U Letoniji nije bilo razlike u očekivanim godinama između polova, dok se u Litvaniji očekivalo da će žene raditi duže od muškaraca.

Među državama članicama EU, Malta je imala najveći rodni jaz s 10,6 godina, a sledi je Italija s 9,4 godine. U Hrvatskoj razlika između muškaraca i žena iznosi 3,7 godina.

Italija je država članica s najkraćim radnim vekom žena (27 godina), a Švedska s najdužim (41 godina). Kod muškaraca je najkraći radni vek zabeležen u Hrvatskoj (34,2 godine), a najduži u Holandiji i Švedskoj (obe 42,9 godina).


Razlika između polova smanjuje se polako, ali postojano od 2000. godine. Razmak je bio 7,2 godine u 2000. godini i dosegao je 4,9 godina u 2018. Očekivani radni vek za žene povećao se za 4,5 godina, dok se za muškarce povećao za 2,2 godine.

Promene očekivanog trajanja radnog veka od 2000. do 2018. uveliko se razlikuju od zemlje do zemlje. Najveća povećanja očekivanog trajanja radnog veka zabeležena su na Malti (7 godina), Mađarskoj (6,6) i Estoniji (5,6), dok je najmanji porast zabeležen u Danskoj (1,6 godina) i Grčkoj (1,5).

Rumunija je jedina zemlja koja beleži smanjenje očekivanog trajanja radnog veka: s 36 godina u 2000. na 33,5 u 2018. (2,5 godina manje).
Komentari
Vaš komentar

Top priče

23.04.2024.  |  Finansije

Mali: UK Export Finance zainteresovan za finansiranje nekoliko projekata u Srbiji

UK Export Finance (UKEF) zainteresovan je da podrži nekoliko projekata u Srbiji, najavio je ministar finansija Siniša Mali. On se sastao sa Timom Reidom, generalnim direktorom UK Export Finance. Razgovarali su o nekoliko značajnih projekata širom Srbije koje ta finansijska institucija želi da podrži. - Drago mi je što sam imao priliku da predstavim naše makroekonomske rezultate, za koje smo dobili pohvale, ali i da čujem da je UK

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.