NavMenu

Teretana za baštovane - Samo sat vremena u bašti čini čuda za vaše telo

Izvor: Agromedia Petak, 22.11.2019. 12:00
Komentari
Podeli
(Foto: Alexander Raths/shutterstock.com)
Postoji dosta nelogičnosti u našim životima i ponašanjima. Na primer, ljudi koriste pokretne stepenice da ne bi pešačili, a onda odlaze u teretanu i vežbaju na traci za trčanje.

Ako idete u supermarkete da kupujete voće i povrće, a zatim u teretanu da vežbate, zašto te dve stvari ne bi spojili provodeći vreme u bašti?

Bašta traži rad i malo napora. Sigurno će vas iznenaditi koliko kalorija ovaj rad može da sagori. Za samo sat vremena možete potrošiti prosečno 510 kalorija. Radi poređenja, toliko kalorija se potroši za sat vremena trčanja sporijim tempom. Ali, nije samo sagorevanje kalorija benefit baštovanstva za naše fizičko zdravlje.

Kako rad u bašti deluje na naše telo?

Bašta deluje na naš ceo organizam, što bi naš narod rekao "od glave do pete". Sigurno niste znali da baštovani imaju niži nivo hormona stresa, kortizol, bolje noću spavaju, opušteniji su i boljeg mentalnog zdravlja.

Kao fizička aktivnost, baštovanstvo na prirodan način poboljšava rad srca, gradi i povećava izdržljivost i smanjuje rizik od srčanog udara i šloga. Samo 30 minuta telesne aktivnosti umerenog nivoa veći broj dana u nedelji može sprečiti i kontrolisati visoki krvni pritisak. Čak i američki Nacionalni institut za srce, pluća i krv preporučuje baštovanstvo 30-45 minuta kao meru potrebne fizičke aktivnosti.

Čupanje korova, okopavanje, grabuljanje i pakovanje lišća znači konstantno savijanje, uvrtanje, dizanje i nošenje – sve to ojačava leđne mišiće. Samo treba voditi računa da se klekne prilikom čupanja korova, da se ne savijate iz struka ka zemlji kako bi sprečili eventualne povrede leđa.

Osim na leđa, radovi u bašti imaju efekte i na ruke. Orezivanje žive ograde sa makazama, ne samo da ojačava tricepse i bicepse, već jača i druge grupe mišića. Da ne pominjemo efekat kopanja ili okopavanja na ruke jer su to mnogo teži radovi nego orezivanje žive ograde. Rad, kao što je grabuljanje i nošenje lišća, takođe može tonirati nadlaktice i povećati fleksibilnost i snagu. Okopavanje i čupanje korova će vam omogućiti da imate jaču šaku i bolju pokretljivost prstiju.

Rad u bašti vam može pomoći da skinete salo sa stomaka. Čupanje korova na rukama i kolenima zahteva pokretanje snage ne samo ruku, već aktivira i trbušne mišiće što pomaže njihovom jačanju.


Dok se pomerate da čupate korov sa jednog na drugo mesto, aktivirate i tonirate mišiće gluteusa što pomaže da imate zategnutu zadnjicu.

Pored toga, bavljenje baštovanstvom poboljšava ravnotežu i fleksibilnost i sprečava padanje (ovo je posebno izraženo kod starijih osoba).

Kada ste na otvorenom i koža je izložena suncu, a to omogućava telu da stvara vitamin D. Ovaj vitamin pomaže našem telu da apsorbuje kalcijum, mineral neophodan za stvaranje kostiju.

Pored svega navedenog, interakcija sa drugim baštovanima oko sebe i prijateljsko čavrljanje, razmena mišljenja i saveta poboljšava socijalne veštine, a boravak napolju i gajenje biljaka dovodi do toga da se bolje osećate duhovno i mentalno.

Dodatne prednosti baštovanstva

Osim za telo, baštovanstvo donosi niz drugih koristi kao što je konzumacija zdravije hrane, ušteda novca, sigurnije i jeftinije snadbevanje organskim voćem i povrćem. Pored toga, nesvesno ćete obezbediti stanište za mnoge dobre insekte i dati doprinos protiv zagađenja.

Naravno, sve je to pod uslovom da imate malo zapuštene zemlje iza zgrade ili svoje parče zemlje van grada. Ako ne, razmislite o pridruživanju i pokretanju zajedničke urbane bašte u svom gradu ili kraju.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

23.04.2024.  |  Građevina, Saobraćaj

Najavljen tender za prvu deonicu brze pruge Beograd-Niš od Velike Plane do Paraćina

Delegacija Evropske unije u Srbiji najavila je raspisivanje tendera za izgradnju jednog dela brze pruge Beograd-Niš za 1. jul ove godine. Naručilac posla je Infrastruktura železnice Srbije, a tender se odnosi na deonicu Velika Plana-Paraćin. Kako je navedeno u prethodnom obaveštenju o raspisivanju tendera, pruga Beograd-Niš dužine 230 km je strateška za državu i njenu povezanost sa evropskim železničkim mrežama, a troškovi

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.