Vojvodina je teritorija sa ogromnim potencijalom za razvoj poljoprivredno-prehramebnih proizvoda i turizma, zaključeno je na panelu "Riznica ukusa Vojvodine" koji je održan u sredu, 17. oktobra u hotelu Metropol Palace u Beogradu. Ovim panelom završena je i manifestacija "Dani Vojvodine u Beogradu".
Kako su istakli učesnici panela, teritorija Vojvodine predstavlja istorijsku raskrsnicu kultura i tradicija, koje domaći i strani turisti tek treba da otkriju. U cilju njene promocije kao turističke destinacije, pokrenuti su i projekat i brošura "Riznica ukusa Vojvodine".
Kvalitetna hrana i tradicionalni ukusi karakteristični za vojvođansko podneblje, prilika su koju treba iskoristiti i koja Vojvodini daju šansu da se još više istakne na svetskoj turističkoj mapi, poručili su panelisti u Beogradu.
- Ideja za "Riznicu ukusa Vojvodine" nastala je iz zapažanja da se ljudi u regionu često žale na nedostatak ekonomskih mogućnosti, a ne vide dragoceno nasleđe koje imaju kod kuće. U "staroj Evropi", a Vojvodina u potpunosti pripada ovom području, gastronomski turizam i strast prema lokalnim specijalitetima snažan su element ekonomije i kulture. Tako je i inspiracija za knjigu potekla od onoga što imamo u Italiji - Udruženja Slow Food - rekao je Đorđo Markeđani, predsednik Izvršnog odbora DDOR osiguranja .
Kako je istakao, to udruženje uspešno promoviše kulturu lokalnih specijaliteta.
- A kada to uporedimo sa Vojvodinom, pitamo se kakva je razlika između "Limuna iz Amalfija" i "Futoškog kupusa"? I zašto pokušavati da proizvedete mocarelu, kada imate recept za "Mokrinski sir"? Ovom knjigom, učinili smo nešto korisno za zemlju, jer ipak smo, kao osiguravači, zainteresovani za razvoj ekonomije - istakao je Markeđani.
Prema njegovim rečima, ideja održivog turizma i razvoj kulturnog nasleđa imaju ogromne ekonomske prednosti.
- Najpre, otvara radna mesta i daje posebnu vrednost lokalnim resursima, ima stabilnu konkurentsku prednost - originalno je, predstavlja ekosistem koji čine poljoprivreda, lokalni i strani turizam i predstavlja alternativu procesu urbanizacije i pruža mogućnosti za više generacija, ženama, penzionerima - istakao je Markeđani.
Učesnici panela bili su i Nataša Pavlović (direktor Turističke organizacije Vojvodine), Đorđo Markeđani (predsednik Izvršnog odbora DDOR osiguranja), Predrag Ikonić (naučni saradnik na Univerzitetu u Novom Sadu, Naučni institut za prehrambene tehnologije) i Bjađo Karano iz Udruženja konviviuma "Slow food" Srbija.