- Važna je optimizacija procesa, jer se u prelasku iz faze u fazu gubi mnogo informacija - ističe Gordana Radonić.
Panel je zatvorio Vedran Jukić iz studija SODAArhitekti iz Zagreba, koji je predstavio projekte letnje pozornice u Opatiji, Rimac automobili campus, hotel Marko Polo Royal na Korčuli i tako dalje. -
BIM je moguće koristiti i za male projekte. Omogućava da se kontroliše svaki detalj: opremu, rasvetu, instalacije, viseće konstrukcije i tako dalje. Važno je shvatiti da je ovo alat koji se koristi za promišljanje arhitekture, da bi se dobila što kvalitetnija arhitektura i dokumentacija, kao i da se kontroliše i ubrza ceo rad - rekao je Jukić.
Digitalni komfor - promene su mogućeDrugi panel "Proptechom ću te, proptechom ćeš me" bio je posvećen digitalnoj tehnologiji u prodaji i posredovanju nekretnina, dok je treći bio rezervisan za pametne sisteme i internet stvari, odnosno pametne tehnologije koje se primenjuju u projektima, na gradilištima i u domovima.
Stevan Ćulibrk iz
kompanije Velux predstavio je koncept Velux Active u digitalnom domu. Reč je o održavanje dobrog kvaliteta vazduha u prostorijama u kojima boravimo. Kako kaže sagovornik eKapije, benefite zdrave unutrašnje klime ne možete da vidite, ali možete da osetite: imate više energije, dišete bolje i spavate bolje.
- Velux Active obezbeđuje automatsku kontrolu unutrašnje klime, uzimajući u obzir tri parametra: temperaturu, vlažnost vazduha i nivo CO2. Sistem automatski reguliše otvaranje i zatvaranje krovnih prozora, unutrašnjih i spoljašnjih roletni pružajući vam prijatan ambijent i zdravu unutrašnju klimu - kaže Ćulibrk.
Dodaje da se upravljanje sistemom obavlja preko mobilnog telefona, skidanjem besplatne aplikacije, tako da u svakom trenutku i na bilo kom mesti možete videti u kom se položaju nalaze vaših krovni prozor i roletne, kao i temperaturu, nivo vlažnosti vazduha i CO2 u svakoj prostori. Aplikacija daje mogućnost i glasovnog upravljanja krovnim prozorima.
Napominje da je tržište pametnih kuća, koje nude rešenja za povezivanje kućnih električnih uređaja na internet, u brzom porastu.
Predviđanja su da će tržište pametnih kuća u svetu do 2022. godine porasti na oko 53,45 mlrd USD.
- Digitalizacijom rada krovnih prozora, kako bi se automatski poboljšala klima u zatvorenom prostoru, inteligentnom domu dajemo dimenziju zdravlja i prijatnog ambijenta - kaže Ćulibrk.
O temi "Digitalni komfor" govorio je i Milutin Mitrović iz kompanije Schneider Electric, koja je kreirala EcoStruxure rešenja,
o kojima smo pisali u zasebnom tekstu.
Mitrović je za eKapiju rekao da, dok kompanije razmatraju mogućnosti za transformaciju objekata u "smart buildings", odnosno pamete zgrade, trebalo bi da obrate posebnu pažnju na tri ključna aspekta planiranja pametnih rešenja i tehnologija u zgradarstvu:
- Najvažniji aspekt na duži rok je tehnološka integracija i interoperabilnost. Potrebna je da bi različiti uređaji i sistemi bili proširivi, prilagodljivi i sposobni da se integrišu sa Building Energy Management System-om (BEMS). Investitori/krajnji korisnici treba da budu spremni za širenje sistema u budućnosti kako se pojave nove tehnologije i mogućnosti. Tu je i potreba za analizom podataka u pametnim zgradama - dok napredni BEMS može da sakuplja, filtrira i prevodi velike količine podataka radi pružanja konkretnih uvida, rukovodioci objekata i ostali zaposleni trebalo bi da budu obučeni za analizu relevantnih podataka, kako bi mogli da donose adekvatne odluke u cilju povećanja efikasnosti.
Napominje i da je u digitalnom svetu veoma važna bezbednost, odnosno cybersecurity i privatnost podataka, pa bi korisnici trebalo da koriste platformu za pametne zgrade, koja je dizajnirana u skladu sa cybersecurity standardima.
Na pitanje na koji način se određuje koje rešenje je odgovarajuće za kog klijenta, Milutin Mitrović kaže da
veliki uticaj na to da li će zgrada biti pametna ili ne danas ima projektant elektroenergetike ili automatike, kao i krajni korisnik koji, naravno, može da zahteva određen nivo pametne zgrade.
- Faktori kao što su površina objekta, kompleksnost objekta, broj povezanih uređaja i sistema, predviđena potrošnja energenata i budžet utiču na kreiranje optimalnog rešenja za investitore ili krajnje korisnike. Schneider Electric-ova EcoStruxure Building "smart building" platforma, bazirana na Internet of Things (IoT) tehnologijama, povezuje BEMS sa različitim sistemima, uređajima i uslugama koje omogućavaju korisnicima da proaktivno prate, mere i kontrolišu (lokalno i na daljinu) sve podatke o zgradi i IT sistemima - pojašnjava sagovornik.
Govornik je bio i Bojan Petković iz kompanije PlanRadar,
o čijoj aplikaciji više možete saznati u posebnom tekstu. Ovom prilikom istakao je za naš portal da je PlanRadar univerzalna apliakcija, što je jedna od tajni njene uspešnosti.
- Problemi u komunikaciji, upravljanju dokumentacijom, zadacima i nedostacima su globalno jako slični i sa njima se susreći svi učesnici na projektima širom sveta. Kako bi klijentima bilo olakšano korišćenje, PlanRadar je moguće koristiti na lokalnom jeziku i uz lokalnu podršku, tako da klijent na svom putu promena nikada nije sam. Naravno, čak i ako kompanije već imaju različite postojeće sisteme, kao što je npr. ERP, PlanRadar je moguće integrisati putem API integracije - kaže Petković.
Čak
90% kompanija u građevinarstvu razmišlja o digitalnoj transformaciji, ali manje od 6% koristi njene prednosti. Pitali smo sagovornika zbog čega je to tako i kada će doći do promene:
- Svi učesnici na građevinskom projektu, uključujući tu i investitore, su pod pritiskom rokova. U takvom jednom okruženju svesni ste da je nešto potrebno optimizovati, ali jednostavno nemate dovoljno vremena da stanete, strukturno sagledate stvari i donesete nove strateške odluke, koje će uključivati višemesečnu obuku i redefinisanje poslovnog procesa. Svet je sve brži i rokovi su sve kraći,a vremena za takve stvari je sve manje, ako ga uopšte i ima. Ali promene su nephodne i moraju biti sastavni deo svakodnevnog poslovanja. PlanRadar nastoji da pokaže da je moguće uvoditi promene tokom ciklusa jednog projekta, bez velikog napora, baš iz razloga što je jednostavan i "user friendly". Kada shvatite da je to itekako moguće i promene će se brže uvoditi.
Aleksandra Kekić