Nepisano je pravilo da za dobru čokoladu uvek ima kupaca. Samim tim, i za konditorsku industriju Srbije ima prostora za dalji razvoj i pružanje dokaza stranim kupcima da srpski slatkiši kvalitetom mogu parirati poznatim i velikim konditorskim industrijama.
Po podacima Privredne komore Srbije, kod nas oko 140 preduzeća proizvodi slatkiše. Konditorska industrija Srbije u prošloj godini beleži rast izvoza od 20,5%, a uvoza od 22. Između 120.000 i 150.000 tona slatkiša godišnje se proizvede u Srbiji, a konditorska industrija zapošljava oko 6.500 radnika.
Iz Srbije bi uskoro trebalo da put evropskog i svetskog tržišta krene još više slatkiša, s obzirom na to da su nedavno usvojeni propisi koji važe u Evropi.
U Privrednoj komori Srbije objašnjavaju da je konditorska industrija u Srbiji godinama bila izložena visokim cenama sirovina kao što su šećer, mleko u prahu i maslac, što ju je činilo nekonkurentnom, kako na domaćem tržištu, tako i na inostranom. Sada su Grupacija proizvođača konditorskih proizvoda u PKS-u i Ministarstvo poljoprivrede postigli da se ukinu prelevmani na mleko u prahu i maslac, a ukinute su i carinske stope na kakao u zrnu i snižene carinske stope na palminu mast.
Svakako da je
dolazak poznate švajcarske fabrike čokolade Barry Callebaut u Novi Sad još jedan od dokaza da je Srbija dobro mesto za ulaganje, piše Dnevnik. Takođe, dodaje list, to je šansa i za veći rast izvoza konditorske industrije, za koju mnogi ekonomisti tvrde da ima najveće šanse da preživi na surovom tržištu neoliberalnog kapitalizma i da bude "jak" rival drugim poznatim proizvođačima slatkiša.
Švajcarska kompanija je još u aprilu ove godine najavila otvaranje fabrike čokolade u Novom Sadu i uspostavila kontakt s Tehnološkim fakultetom u Novom Sadu da bi se razmotrile mogućnosti uspostavljanja saradnje u oblasti konditorskih proizvoda. Kako je tim povodom za Dnevnik objasnila dekanka Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu Biljana Pajin, saradnja Fakulteta s tom kompanijom je tipičan i jedan od brojnih primera saradnje njihovih istraživača s privredom.
– Konkretno, ova istraživanja realizovana su kroz program "Saradnje nauke i privrede", koji sprovodi Fond za inovacionu delatnost, a finansiraju Evropska unija i Republika Srbija – ukazala je dekanka Tehnološkog fakulteta, dodajući da su, osim nje, članovi istraživačkog tima s Tehnološkog fakulteta i profesori dr Aleksandar Fišteš, dr Vesna Tumas i Ivana Lončarević.
- U saradnji s tom kompanijom razvili smo na tržištu potpuno nov, inovativni proizvod – belu čokoladu obogaćenu polifenolima iz voća i zelenog čaja. Sam naziv projekta i programa finansiranja dosta govori i potpuno se uklapa u pravce razvoja naučnih istraživanja kod nas i u svetu. I u našoj zemlji nauka i privreda se sve više okreću međusobnom povezivanju i saradnji, koja će za rezultat imati nov i inovativan proizvod na tržištu.
Biljana Pajin je dodala da su
vrata Tehnološkog fakulteta širom otvorena za saradnju s privredom kojoj treba stručni kadar za bolje pozicioniranje na tržištu.