Kina će 2020. godine ukinuti ograničenja na vlasničke udele za strane investitore u kineskom finansijskom sektoru, godinu dana ranije nego što je planirano, izjavio je danas kineski premijer Li Kećijang.
On je na letnjem Svetskom ekonomskom forumu (WEF) u kineskom gradu Dalijan najavio da će Kina dodatno otvoriti svoj proizvodni sektor, uključujući i auto-industriju. Istovremeno će redukovati negativnu listu za investicije, koja ograničava strana ulaganja u nekim oblastima, prenosi Rojters.
- Ostvarićemo ciljano ukidanje ograničenja vlasništva za strane investitore u sferi hartija od vrednosti, fjučersa, životnog osiguranja do 2020. godine, godinu dana pre nego što je bilo predviđeno prvobitnim rasporedom za 2021. godinu - rekao je Li.
Poruka Pekinga o ubrzanju dinamike otvaranja privrede za strane ulagače došla je posle
dogovora između predsednika Kine i SAD minulog vikenda da ponovo pokrenu trgovinske razgovore u još jednom pokušaju da postignu dogovor i okončaju tarifni rat, napominje britanska agencija.
Strane investicione banke, poput JP Morgana i City Group, pozdravile su najavljene akcije kineske Vlade, poručivši da podržavaju svaku odluku Pekinga koja ide u pravcu dalje liberalizacije finansijskog sektora zemlje.
Poslednjih meseci, Kina je dala dozvole mnogim stranim finansijskim firmama da osnivaju nove kompanije u kontinentalnom delu zemlje ili da prošire svoje prisustvo kroz sticanje većinskog vlasništva u domaćim mešovitim preduzećima, kao što su zajednički investicioni fondovi, osiguravajuća društava i brokerske agencije.
Li je dodao da će Vlada naredne godine smanjiti i ograničenja na pristup stranih investitora tržištima telekomunikacionih usluga sa dodatom vrednošću i transporta.
Peking je u nedelju smanjio broj sektora koji su predmet ograničenja za strana ulaganja na 40 sa 48, koliko je bilo u prethodnoj verziji, objavljenoj u junu prošle godine.
Li je naveo i da Kina neće pribeći devalvaciji nacionalne valute radi sticanja konkuretske prednosti i da će zadržati u osnovi stabilan kurs juana na razumnom i uravnoteženom nivou.
Kineska centralna banka je u ponedeljak saopštila da će zemlja ove godine verovatno ostvariti ciljani privredni rast od 6% do 6,5%, pod uslovom da se trgovinski spor sa Sjedinjenim Državama ne pogorša.