Kompanija De Heus odnedavno je pokrenula novu proizvodnu liniju u fabrici u Šapcu, koja ima mogućnost proizvodnje strukturne hrane. Faza II investicija, započetih pre dve godine, uspešno je završena prošlog meseca, pa se već očekuje pun proizvodni kapacitet. Reč je o primeni najnovijih tehnoloških dostignuća.
U većini slučajeva, industrija stočne hrane u Evropi danas usvaja post grajnd tehnologiju, koja podrazumeva način proizvodnje hrane za životinje baziran na mlevenju celokupne smeše neposredno pre zamešavanja, za razliku od pre-grajnd tehnologije gde se svaka sirovina melje zasebno, pa tek onda dozira u smešu i zamešava.
- Mlevenje, kao operacija u procesu proizvodnje, važan je deo prerade i efikasan način za poboljšanje svarljivosti hrane za životinje. Svrha mlevenja je da se poboljša iskorišćenost hranljivih vrednosti sadržanih u sirovini, a proces prerade podigne na kvalitetniji i racionalniji nivo - navodi se na
sajtu kompanije De Heus.
Post-grajnd tehnologija značajno povećava kvalitet i fleksibilnost proizvodnje hrane za životinje, jer omogućava korišćenje mnogo većeg broja sirovina (žitarica, uljarica, sačmi, pogača, itd).
- Važno je napomenuti da se kvalitet mlevenja meri na osnovu dva parametra: krupnoće čestica i njihove homogenosti, odnosno ujednačenosti po veličini. Krupnoća čestica je parametar koji je promenljiv i prilagođava se vrsti, uzrastu i eksploatacionom tipu životinja. Međutim, homogenost je imperativ kvaliteta i upravo na ovom polju je načinjen najveći tehnološki napredak - dodaje se.