Novosadski institut BioSens osvojio je treću nagradu na prestižnom takmičenju za primenu veštačke inteligencije u poljoprivredi "Izazov za useve". U svetskom vrhu našao se tim istraživača Instituta u Ostinu, SAD - Gordan Mimić, Sanja Brdar, Milica Brkić, Marko Panić, Oskar Marko i Vladimir Crnojević. Ispred njih bili su nemački Institut Fraunhofer i Državni univerzitet Ajove, SAD.
Ovo takmičenje svake godine organizuje kompanija Syngenta (Sindženta), jedan od svetskih lidera u razvoju semena i agrohemije. Cilj je da se inovativnim idejama iz IT sfere ubrza razvoj novih sorti i hibrida.
Pred naučnike je ove godine postavljen zahtev da na osnovu više od pola miliona podataka o vremenskim prilikama i prinosima, od gotovo 2.500 hibrida kukuruza odaberu one koji su otporni na sušu i visoke temperature. BioSensovo rešenje spaja rezultate iz više naučnih oblasti i temelji se na razvoju meteoroloških indikatora i naprednih algoritama mašinskog učenja i veštačke inteligencije.
- Ovo je veoma važan rezultat ne samo za Institut, već i za celokupnu srpsku poljoprivredu. U poslednjih sedam godina smo imali čak tri suše, a ovaj trend klimatskih promena će se nastaviti i u narednom periodu. Na nama je da reagujemo najbolje što možemo i prilagodimo poljoprivrednu proizvodnju, a u tome nam pomažu visoke tehnologije poput veštačke inteligencije - rekao je dr Gordan Mimić, koji je u finalu predstavio rešenje BioSensa.
Podsetimo, Institut BioSens ove godine dobio je od portala eKapija
priznanje za društvenu korisnost Aurea 2019, za projekat Digitalna farma.