NavMenu

Predstavljen Kodeks ravnopravnosti - Neophodna veća odgovornost poslodavaca u sprečavanju diskriminacije na radnom mestu

Izvor: eKapija Ponedeljak, 25.03.2019. 17:55
Komentari
Podeli
Skup pod nazivom "Biznis i ljudska prava – Kodeks ravnopravnosti", u organizaciji regionalnog projekta SoRi, Nemačke razvojne saradnje koji sprovodi Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, Poverenika za zaštitu ravnopravnosti i nevladine organizacije "Centar za obrazovanje i usavršavanje" (CEUS), održan je u prostorijama Mesne zajednice Gazela na Novom Beogradu.

Na skupu je predstavljen priručnik "Kodeks ravnopravnosti - Smernice za izradu kodeksa antidiskriminacione politike poslodavaca u Srbiji", koji je izradio Poverenik za zaštitu ravnopravnosti. Ovaj priručnik predstavlja smernice za izradu kodeksa antidiskriminacione politike poslodavaca u Republici Srbiji sa ciljem da omogući sprovođenje principa jednakih šansi prilikom zapošljavanja i na radu, navodi se u saopštenju.

Ideja je da usvajanje Kodeksa ravnopravnosti postane redovna praksa kod srpskih poslodavaca. S tim u vezi, na skupu je poslodavcima ponuđeno i potpisivanje dokumenta "Partnerstvo za ravnopravnost" kojim bi se oni pridružili Povereniku za zaštitu ravnopravnosti u procesu unapređenja ravnopravnosti i podržali rad na prevenciji u oblasti rada i zapošljavanja.

- Preduslov za sprečavanje diskriminacije prilikom zapošljavanja jeste podizanje svesti i znanja poslodavaca o pravima zaposlenih, bez obzira na to da li je reč o institucijama, lokalnim nevladinim organizacijama ili predstavnicima biznis sektora - istakla je Stanislava Vidović, nacionalna koordinatorka projekta SoRi. - Na ovaj način želimo da kod poslodavaca podstaknemo poštovanje razlika, imajući u vidu da je to osnova za razvijanje radnog okruženja koje se zasniva na jednakim šansama.

- U tom smislu, Kodeks ravnopravnosti treba da pomogne institucijama i kompanijama da preuzmu veću odgovornost u sprečavanju diskriminacije prilikom zapošljavanja i na radnom mestu, čime istovremeno poboljšavaju sopstvenu reputaciju kao poslodavca - dodala je Vidović.

Podaci kojima raspolaže kancelarija Poverenika za zaštitu ravnopravnosti nedvosmisleno pokazuju da građani najčešće prijavljuju slučajeve diskriminacije u oblasti rada i zapošljavanja. Predstavnici kancelarije Poverenika su istakli da biznis i ljudska prava moraju biti na istoj strani kao i da podsticajno okruženje doprinosi boljim rezultatima rada svakog zaposlenog.

Nakon Beograda, Kodeks ravnopravnosti biće predstavljen i u Nišu 2. aprila, odnosno u Kikindi 8. aprila ove godine.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

27.03.2024.  |  Građevina, Zdravstvo

Izvođači za gradnju Tiršove 2 tražiće se u konkurentnom postupku sa pregovaranjem - Država objavila novi tender, cena ostala ista

Ministarstvo za javna ulaganja objavilo je novi tender za izgradnju Univerzitetske dečje klinike Tiršova 2, a ovoga puta, umesto u otvorenom postupku, izvođači će se tražiti u konkurentnom postupku sa pregovaranjem. Cena tendera nije izmenjena u odnosu na prošli put, te i dalje iznosi 11,2 milijarde dinara (oko 95 mil EUR) bez PDV-a, a detaljnije o tenderu pogledajte OVDE. Podsetimo, cena je upravo i bila razlog poništavanja prethodnog

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.