Učešće problematičnih kredita u ukupnim kreditima, prema preliminarnim podacima Narodne banke Srbije (NBS), na kraju decembra 2018. godine iznosilo je 5,7%, što predstavlja najniži nivo od kada je uvedena jedinstvena definicija i propisana obaveza izveštavanja, odnosno od septembra 2008. godine, saopšteno je iz NBS.
- To znači da je učešće problematičnih kredita najniže od kada se ovaj pokazatelj meri, tako da nisu tačni navodi koji se povremeno mogu čuti u javnosti da se nivo problematičnih kredita vraća na pretkrizni nivo ili da je blizu tog nivoa - kaže se u saopštenju Centralne banke.
Iz NBS navode da je nakon usvajanja Strategije za rešavanje problematičnih kredita u avgustu 2015. Narodna banka u toku 2015. i 2016. godine realizovala sve aktivnosti u skladu sa svojim Akcionim planom za sprovođenje Strategije - unapređeni su regulatorni okvir za tretman restrukturiranih potraživanja, proces upravljanja lošom aktivom u bankama, primena računovodstvenih standarda i praksi, povećana je transparentnost poslovanja banaka i upravljanje kolateralima u bankama-
- Efekti primene aktivnosti koje su nadležne institucije preduzele u skladu sa Strategijom, uz efekte dodatnih regulatornih i supervizorskih aktivnosti, najbolje se vide u činjenici da je od usvajanja Strategije ukupan iznos problematičnih kredita manji za 70%, odnosno za 296 milijardi dinara - kaže se u saopštenju i dodaje da je učešće problematičnih kredita u ukupnim kreditima bankarskog sektora smanjeno za 16,5 procentnih poena - sa 22,2 na 5,7%.
NBS zaključuje da je aktivnostima sprovedenim u proteklom periodu ojačan sistem koji sprečava akumulaciju problematičnih kredita, pri čemu su banke podstaknute da efikasnije upravljaju kreditnim rizikom, da dodatno očiste svoje bilanse, kao i da ne odlažu rešavanje problematičnih kredita, a sve to rezultiralo je stvaranjem odgovarajućeg ambijenta i prostora za novo kreditiranje, odnosno za dalji rast kreditne, kao i privredne aktivnosti u Srbiji.