Investicioni tim eKapije uradio je analizu i formirao rang listu investicija i investicionih ideja koje su izazvale najveće interesovanje/čitanost naših korisnika u 2018. godini. Rezultati su veoma interesantni, neki očekivani, mada ima i dosta iznenađenja, tako da smo upravo zbog toga odlučili da ove informacije podelimo sa vama.
Predstavljamo vam najzanimljivije projekte u kategoriji
TELEKOMUNIKACIJE I IT.
Proteklu godinu definitivno su obeležile akvizicije telekomunikacionih kompanija, pa je tako Telenor Srbija prodat, dok je Telekom Srbija nastavio da širi mrežu kupovinom novih kablovskih operatora, uz najavu daljih investicija. Prva TV i O2 TV dobili su novog vlasnika - Kopernikus, a ulaganja je nastavila i United Grupa.
Dobra reputacija Srbije u IT svetu potvrđena je najavama i(li) otvaranjima razvojnih centara renomiranih svetskih kompanija - Continental je otvorio centar u Novom Sadu, Draxlmaier u Beogradu, a slično razmišlja i SAP. U Šapcu planiraju informatički inkubator, a u Kragujevcu će se graditi državni data centar.
Još neke visokotehnološke kompanije su odlučile da dođu u Srbiju, pa je tako počeo da vozi Yandex taxi, NCR je najavio nove investicije, a spekulisalo se i o dolasku Alibabe, koji je za sada odložen, pošto je kineski e-trgovac odlučio da svoj logistički centar gradi u Belgiji.
Prošle godine se na prvom mestu naše liste našla Agrisens platforma, a i ove godine je visoko kotirana digitalna farma u Bačkoj Topoli, što dokazuje da se IT rešenja i savremene tehnologije sve više primenjuju i u poljoprivredi.
Da pogledajmo šta ste najviše čitali tokom 2018. godine.
Na
prvom mestu ovogodišnje liste našla se prodaja Telenora Srbija, kompanije koja u našoj zemlji posluje od 2006. godine i ima više od tri miliona korisnika. Već
krajem januara i
početkom februara 2018. Telenor je potvrdio da postoji interesovanje za preuzimanje njenog poslovanja u mobilnom sektoru u Srbiji, Mađarskoj, Crnoj Gori i Bugarskoj. Ove najave pokazale su se tačnim, pa je
sredinom marta PPF grupa potpisala ugovor vredan 2,8 mlrd EUR o kupovini poslovanja Telenora, a transakcija je uključila mobilne operacije u četiri zemlje i provajdera tehničkih usluga Telenor Common Operation (TnCo).
U avgustu je
PPF grupa dobila i odobrenje Komisije za zaštitu konkurencije Srbije da preuzme Telenor banku, koja je deo Telenor grupe.
Drugu poziciju zauzeo je Telekom Srbija koji je
u julu obelodanio svoje planove za kupovinu kablovskih operatora. Realizacija je usledila u novembru, kada je kompanija
postala vlasnik Kopernikus Technology, a
u decembru i još dva manja operatora - Radijus Vektor i AVcom.