Investicioni tim eKapije uradio je analizu i formirao rang listu investicija i investicionih ideja koje su izazvale najveće interesovanje naših korisnika u 2018. godini. Rezultati su veoma interesantni, neki očekivani, mada ima i dosta iznenađenja, tako da smo upravo zbog toga odlučili da ove informacije podelimo sa vama.
Predstavljamo vam najzanimljivije projekte u kategoriji KOMUNALNA INFRASTRUKTURA I ENERGETIKA.
Iako je protekla, 2018. godina, bar kada je reč o energetici, započela EPS-ovom najavom gradnje i rekonstrukcije mini hidroelektrana, 2018. su, po izboru čitalaca eKapije, definitivno obeležili vetroparkovi.
Najveću pažnju izazvao je vetropark belgijske kompanije Elicio koji je sredinom septembra otvoren u Alibunaru.
Ova investicija vredna 80 mil EUR po čitanosti je pretekla letošnje vesti o izgradnji vetroparka Košava kod Vršca i najavi gradnje još jednog vetroparka u Alibunaru, druge belgijske kompanije - Windvision Operations.
Na jesen je glavna vest za energetiku Srbije bila da je ruski Gazprom doneo odluku da će gasovod Turski tok proći i kroz Srbiju.
Na ovogodišnjoj listi našao se i jedan projekat iz oblasti komunalne infrastrukture - najava gradnje toplodalekovoda od Obrenovca do Novog Beograda u 2109. godini, a proteklu 2018. godinu obeležile su i dobre vesti vezane za termoelektrane, među kojima je i najava da se od 2020. u Pančevu više neće prerađivati samo nafta, već će se proizvoditi i struja i toplotna energija, jer će taj grad dobiti termoelektranu-toplanu koja će svu energiju proizvoditi iz gasa.
Ali da pogledamo redom, koje ste tekstove iz oblasti energetike i komunalne infrastrukture najviše čitali na eKapiji tokom 2018. godine:
Ilustracija (Foto: shuttestock.com )
Njena izgradnja je prema najavi trebalo da započne u martu 2018, ali su prvi koraci, odnosno rušenje pešačkog betonskog mosta preko Moravice preduzeti tek u julu.
Investitor ovog posla je Elektroprivreda Srbije, izgradnja košta 1,24 mil EUR, a sredstva su obezbeđena iz kredita Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).
Vetropark Alibunar je inače prvi izgrađeni vetropark u Srbiji sa priključkom na prenosni sistem električne energije, čije će korišćenje značajno smanjiti emisiju CO2 za 88.000 tona na godišnjem nivou.
Treće mesto zauzela je
izgradnja prve faze vetroparka Košava kod Vršca. Kompanija Fintel Energija saopštila je sredinom jula da uspešno sprovodi radove na trećem vetroparku koji gradi u Srbiji, čija vrednost je do tada premašila 20 mil EUR, dok ukupna investicija iznosi 120 mil EUR.
Završetak ovog vetroparka sa 20 vetrogeneratora, ukupne instalisane snage 69 MW uz pomoć koje će se proizvoditi električna energija za potrebe 45.000 domaćinstava, očekuje se tokom 2019. godine.
Izgradnja vetroparka Banat planirana je u Novom Kozjaku odmah do vetroparka Alibunar, a Belgijanci su početkom 2018. podneli inicijativu za donošenje odluke za izradu Plana detaljne regulacije za Vetropark Banat u Alibunaru radi izgradnje vetroparka.
Ilustracija (Foto: ssuaphotos/shutterstock.com)
Prema toj odluci, drugi krak ovog gasovoda koji će iz Rusije do Turske stići preko Crnog mora, ispratiće nekadašnju rutu Južnog toka, pa će nastaviti trasu kroz Bugarsku, Srbiju, Mađarsku i Slovačku.
Izgradnja ovog gasovoda obezbediće sigurno snabdevanje Srbije gasom, a prve isporuke gasa u Bugarsku i Srbiju trebalo bi da počnu 2020. godine.
Realizaciju 49% ovog posla uradiće domaće firme, a direktor Beogradskih elektrana Goran Aleksić rekao je da će taj projekat značajno povećati energetsku stabilnost i smanjiti uvoznu zavisnost, pre svega u oblasti prirodnog gasa.
Na sedmom i osmom mestu, ponovo – vetroparkovi.
Na pretposlednjem i poslednjem mestu naše liste našle su se dve informacije vezane za termoelektrane.
Ilustracija (Foto: SpaceKris/shutterstock.com)
Devetu poziciju zauzela je
vest o gradnji termoelektrane-toplane u Pančevu, koja će proizvoditi električnu i toplotnu energiju iz gasa. Kako je tada, početkom novembra, najavljeno, firma Gazprom Energy Holding, ćerka firma Gazproma, namerava da započne gradnju početkom 2019. godine, a da radove završi u trećem kvartalu 2020. godine.
Cilj je da proizvedenu toplotnu i električnu energiju koristi Rafinerija u Pančevu, ali i da se svi viškovi struje prodaju i na unutrašnjem i na stranim tržištima.
Reč je o zajedničkom projektu kompanija Gazprom Energy Holding i Naftne industrije Srbije, u kojem će ruski partner imati većinski udeo od 51%, a srpski 49% vlasništva.
Radi upravljanja projektom osnovana je i stoprocentna filijala Srpska generacija - Novi Sad - TE-TO Pančevo.
U ovom projektu učestvovalo je više od 40 renomiranih domaćih i stranih firmi iz oblasti energetike, mašinske i elektrogradnje.