NavMenu

IM Matijević traži od države da zemljište u vlasništvu ne ograničava broj hektara koji može da se dobije u zakup

Izvor: Blic Ponedeljak, 17.12.2018. 09:26
Komentari
Podeli
Petar MatijevićPetar Matijević
Petar Matijević, vlasnik istoimene industrije i najveći zemljovlasnik u Srbiji, tražio je od Vlade da izmeni propise kako bi mogao da uzme u zakup još više zemlje, saznaje Blic.

Sa 32.000 hektara, koliko ukupno zemlje obrađuje u Srbiji, Matijević je i danas na prvom mestu po površini na kojoj proizvodi gotovo sve poljoprivredne biljne kulture. U njegovom vlasništvu je 19.000 hektara zemlje, a u zakup od države u prethodnih deset i više godina, je dobio dodatnih 12.000 hektara. Imajući u vidu dalje ideje o širenju biznisa, ali i u razvijanju stočarstva, to, piše Blic, nije dovoljno.

- Matijević ima ideju da država promeni propise koji regulišu davanje državne zemlje u zakup. Praktično, država bi u pravilniku koji reguliše ovu oblast trebalo da uvede novinu po kojoj zemljište u vlasništvu ne ograničava broj hektara koje može da dobije od države u zakup. Na taj način, Matijević bi dobio veći prostor i mogućnosti da od države dobije još zemlje. Teoretski, vlasnik sto grla danas može da dobije 100 hektara državnog zemljišta u zakup. Ukoliko taj isti vlasnik ima 100 hektara svoje zemlje, on ne bi imao pravo na zemlju u zakup, a u situaciji da ima 70 hektara svoje zemlje i sto grla, mogao bi da dobije 30 hektara državne zemlje - kaže izvor Blica.

Godišnja proizvodnja IM Matijević je 10.000 junadi, 300.000 svinja, 35.000 prasadi, 8.000.000 pilića, 78.800 teških koka, 6.000 jagnjadi i 434 ovaca.

S druge strane, Zoran Matijević, sin vlasnika kompanije i direktor za agrar, kaže za Blic da je ovakva inicijativa "zapravo za opšte dobro".

- Šteta je da uvozimo 30% svinjetine koju potrošimo u Srbiji, kao i da uvozimo piletinu i junetinu, a da istovremeno imamo neiskorišćenu zemlju. Naša ideja je da država zemlju u zakup ponudi stočarima i da tako unapredi stočarsku proizvodnju. Mi bismo konkretno uzeli 5.000 hektara po ceni od 100 do 150 EUR po hektaru. Na toj zemlji bismo proizvodili kulture koje se koriste u proizvodnji stočne hrane i unapredili stočarstvo u Srbiji - kazao je Matijević za Blic.


U tom slučaju Matijević bi obrađivao ukupno 37.000 hektara zemlje, od čega bi u njihovom vlasništvu bilo 19.000 hektara.

Danas Matijević na poljoprivrednim poslovima i u maloprodaji zapošljava 2.400 ljudi. Kompaniju čini 30 privrednih društava iz oblasti poljoprivrede, trgovine i ugostiteljstva. Poseduje imanja Bezdan i Ravnica u Bajmoku, Jednota u Kovačici, Zlatica kod Zrenjanina... Osim toga, Matijević u svom vlasništvu drži i oko 1.500 hektara obradive zemlje u Hrvatskoj. Kupovinom udela u dve poljoprivredne zadruge u Hrvatskoj, u Starim Jankovcima i Negoslavcima Matijević je postao i najveći vlasnik oranica u toj zemlji.

Kompanija je vlasnik sedam farmi (Futog, Lazarevo, Vršac, Bajmok, Jedinstvo) na kojima godišnje, između ostalog, proizvede osam miliona komada pilića, 10.000 grla junadi, 6.000 ovaca.

Matijević je po broju hektara na prvom mestu bio i 2005. godine u jeku privatizacije poljoprivrednih kombinata. U to vreme je kupio Zlaticu iz Lazareva kod Zrenjanina, Ravnicu iz Bajmoka i Bezdan iz istoimenog mesta.
Istovremeno je na korišćenje dobio i desetak hiljada državnih hektara.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

22.04.2024.  |  Građevina, Turizam, sport, kultura

U Rakovici u planu novi sportsko-rekreativni kompleks na 20.000 m2 - Moguća gradnja bazena, terena, akva parka...

Na području između trase železnice, Ulica Sretena Popovića, 13. oktobra i obilaznice oko Beograda u Rakovici, predviđena je izgradnja sportsko-rekreativnog kompleksa, umesto ranije planiranih privrednih zona, vidi se iz Plana detaljne regulacije za ovo područje, koji je beogradski Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove stavio na rani javni uvid. Povod za novi plan, kako se navodi, predstavlja inicijativa gradske opštine Rakovica

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.