- Pre svega, ovo javno-privatno partnerstvo pokazalo je da su potrebe potrošača pokretač inovacija. Ponosni smo što su naše globalno iskustvo i stručnost u sektoru pametnih gradova i oblasti elektronskih plaćanja prepoznati lokalno, ali i što korisnici naše beskontaktne tehnologije vide javni prevoz kao logično i praktično proširenje mreže za beskontaktna plaćanja. Pored ovog praktičnog, komercijalnog aspekta, implementacija elektronskih plaćanja u javnom prevozu je i edukativni projekat koji podstiče građane da plate neku standardnu transakciju kod pouzdanog trgovca na način koji možda ranije nisu koristili i da budu motivisani da isprobaju beskontaktna plaćanja i van transportnog sistema. Mi gradimo potrošačku naviku za korišćenjem sigurnih i praktičnih plaćanja jednim prislanjanjem kartice ili telefona što je osnova za inovativna rešenja za plaćanja koja dolaze.
eKapija: Koliko je Beograd uvođenjem ovog sistema postao "pametniji grad"? Imate li podatke o eventualnim ostvarenim uštedama ili komentare putnika/turista?- Opciju za beskontaktno plaćanje koriste i stanovnici i posetioci Beograda kao sigurnu, brzu i praktičnu zamenu za dopune i nepersonalizovane BusPlus kartice. Istovremeno, ovo je znatno jeftinija opcija od kupovine karte kod vozača autobusa, a uštede idu od 50 dinara po karti, tako da definitivno možemo govoriti o troškovnoj efikasnosti za korisnike. Pokrenuli smo promotivnu kampanju u avgustu i septembru, kada su umesto po redovnim cenama korisnici Mastercard i Maestro beskontaktnih kartica mogli karte za prevoz da plate po cenama od samo 1, 2 ili 3 dinara sredom i subotom. U proseku, promotivnim danima ostvareno je 126% više beskontaktnih plaćanja nego u danima van promocije, tako da definitivno možemo reći da su potrošači prihvatili ovu opciju za plaćanje.
eKapija: Planirate li još neke slične (inovativne, "pametne") projekte sa lokalnim samoupravama ili državnim institucijama, još neki model javno-privatnog partnerstva?- Uvek smo otvoreni za saradnju sa lokalnim interesnim stranama iz javnog i privatnog sektora kako bismo najbolje svetske prakse ovde uveli na prilagođen način.
eKapija: Najavljivali ste da bi u 2019. godini u Srbiji svi uređaji za korišćenje platnih kartica trebalo da imaju mogućnost beskontaktnog plaćanja. Dokle je stigao razvoj ove infrastrukture?- Pre nekoliko godina postavili smo beskontaktni mandat kojim se obavezuje prihvatanje Mastercard beskontaktne tehnologije na svim postojećim i novim POS terminalima počevši od 1. jula 2018. godine. Ovaj mandat se primenjuje u Srbiji pre opšteg evropskog mandata – u Evropi je taj datum 1. januar 2020. godine - što je dokaz da srpsko tržište brzo usvaja inovacije. Naš cilj je svakako da osiguramo da sve Mastercard kartice koje su izdate u Srbiji podržavaju beskontaktno plaćanje, jer je ovo opcija koju potrošači žele, koja trgovcima donosi koristi i na kraju, karakteristika koja tržište plaćanja u Srbiji vodi korak napred ka globalnoj digitalnoj stvarnosti.
eKapija: Kako ocenjujete poslovanje Mastercarda u Srbiji u godini koja je na izmaku? Kakvi su planovi za narednu, 2019. godinu?- Za nas ovo je godina evolucije i inovacija. Uopšteno govoreći, novi set finansijskih zakona usvojenih ove godine donosi novu realnost plaćanja u Srbiji, i iako podržavamo posvećenost izgradnji bezgotovinskog društva, što je cilj koji mi već godinama promovišemo i na čijem ostvarenju radimo, ostaje da se vidi kako će nove regulative uticati na principe otvorenog tržišta. Dosadašnja iskustva su pokazala da su potrošačke potrebe pravi pokretači promena na tržištu, te imajući u vidu da Srbi očekuju da im njihova kartica bude dostupna bilo kada i bilo gde, u zemlji, u inostranstvu i na internetu, očekujemo da će realna vrednost biti ono što će određeni kartičarski proizvod postaviti kao prvi izbor potrošača. Pored toga što smo uveli beskontaktna plaćanja u javni prevoz u Beogradu, na tržište smo doneli prva credentials-on-file rešenja, a vidimo i rast u korišćenju Mastercard beskontaktnih i standardnih plaćanja kako u fizičkom, tako i u onlajn okruženju.
Završavamo ovu i ulazimo u novu godinu sa inicijativom
Počni da stavljaš ono do čega ti je stalo na prvo mesto, našim projektom posvećenim podršci lokalnim zajednicama kroz koji ohrabrujemo ljude da započnu značajne promene za sebe i za ljude do kojih im je stalo. Mi dajemo Srbima pravo glasa da izraze svoje mišljenje i da se zauzmu za neku inicijativu koja im je važna, pa se nadamo da će nas ovaj osećaj zajedništva i brige motivisati sve nas da narednu godinu učinimo zaista neprocenjivom - zaključuje u razgovoru za eKapiju Artur Turemka.
Marko AndrejićKompletan sadržaj biltena Pametni gradovi - digitalnom transformacijom do novih poslovnih šansi pročitajte OVDE.