NavMenu

Srpske tehnološke kompanije koje su prebacile deo proizvodnje u Kinu nisu pogrešile

Izvor: B92/Tanjug Utorak, 11.12.2018. 09:23
Komentari
Podeli
(Foto: Willyam Bradberry/shutterstock.com)
Mnoge srpske tehnološke kompanije su zajedno sa svojim partnerima deo proizvodnje već instalirale u Kini, što se pokazalo kao veoma dobar komercijalni potez.

To je izjavio savetnik predsednika Privredne komore Srbije Mihailo Vesović, koji je naveo da će kineske kompanije pružati podršku srpskim kompanijama kada budu digitalizovali deo svoje proizvodnje ili budu prelazili u potpunosti na industriju 4.0 digitalizaciju.

- Kineske kompanije su već prisutne u velikim projektima. Jedan Huawei je, takođe, prisutan u Srbiji i mnoge druge kompanije koje se bave tehnologijom sarađuju sa domaćim kompanijama - rekao je Vesović Tanjugu na konferenciji "Incijativa pojas i put na Balkanu".

Prema njegovim rečima, reč je o novim tehnologijama koje se razvijaju u Srbiji i koje mogu zajedno sa velikim kineskim kompanijama da se plasiraju u masovnu proizvodnju u Kini.

- Kina više nije pratilac, kao do pre 10 godina. Ona je sada jedan od lidera tehnološkog razvoja i u tom procesu digitalizacije je važan igrač - ističe Vesović.

Na pitanje da li će tehnološki park u Beogradu koji treba da se gradi u saradnji sa Kinom biti konkurencija postojećem Naučno-tehnološkom parku, Vesović kaže da će ta investicija biti samo dodatna prilika da se kreiraju uspešne kompanije koje će biti nosioci novih razvojnih tehnologija.

- Kinezi znaju da će saradnja nauke, mladih kompanija, mladih naučnika i biznismena doneti dobar rezultat - dodaje Vesović.

On je rekao da velike kompanije upravo traže start-up firme koje će u budućnosti razvijati nove tehnologije.

- Moguće je da danas nastane neka nova kompanija koja će uništiti neku veliku, koja traje 100 godina i za koju smo mislili da je neuništiva - dodao je Vesović.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

03.05.2024.  |  Građevina, Turizam, sport, kultura

Komanda vazduhoplovstva u Zemunu 25 godina čeka obnovu - Kada će početi i ko će je finansirati još nije poznato

Sagrađena je pre bezmalo jednog veka. Njenu lepotu ni do danas ne može da zaseni nijedna palata u Glavnoj ulici, a pred tom Labudicom, kako su je Zemunci nazivali, kule koje se množe širom grada zauvek će ostati ružni pačići. Zajedno sa zgradom nekadašnje Državne štamparije BIGZ-om i zdanjem Banovine u Novom Sadu čini trilogiju jednog od najvećih srpskih arhitekata Dragiše Brašovana. Oštećena je u NATO bombardovanju pre četvrt

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.