NavMenu

Isti posao a različita plata, kako do pravde za žene?

Izvor: RTS Sreda, 25.07.2018. 14:51
Komentari
Podeli
(Foto: sirtravelalo/shutterstock.com)
Teško je dokazati da zarađujete manje od kolege, osim ako nemate uvid u njegovu platu. U tom slučaju možete podneti pritužbu Povereniku za zaštitu ravnopravnosti ili pokrenuti postupak pred sudom. U Srbiji su primanja izjednačena u javnom sektoru, dok za privatni nema podataka. Poverenica za zaštitu ravnopravnosti pozvala je početkom godine da se prijave razlike, a stigla je samo jedna prijava. Posle provere, pokazalo se da je neosnovana.

Za obavljanje istog posla žene u Srbiji su manje plaćene od muškaraca a ta razlika je oko 11%.

- Ona se povećava ako se izdvojeno gledaju žene zaposlene u privatnom sektoru gde postoje izražajnije razlike, ali se te razlike nivelišu kada se posmatraju svi sektori uključujući i javni gde su plate po zakonu jednake - govori Sanja Popović Pantić iz Udruženja poslovnih žena.

I kod onih koji ne prave razliku, utisak o bolje plaćenim kolegama je teško izbrisati.

- Postoji samo nedovoljno dobro raspoređen odnos na višim funkcijama u odnosu na žene i muškarce. Muškarci su nažalost više zastupljeni, pa se onda u masi može reći da muškarci imaju veća primanja, međutim, kada se posmatra pojedinačno, za isto radno mesto i muškarci i žene imaju identična primanja - kaže Aleksandar Kemiveš iz Privredne komore Srbije.

Glavni problem kod nejednakih zarada je netransparentnost sistema zarada u privatnom sektoru, što je teško dokazati i kada se prijavi. Dodatno otežava i što žene nisu spremne da to prijave čak i kada sumnjaju.

- Poslodavci nemaju tu obavezu za razliku od javnog sektora, ali, ako hoćemo da stanemo na put tome i da dobijemo drugačiju sliku, potrebno je da se u slučaju sumnje prijavi - napominje Poverenica za zaštitu ravnoprvnosti Brankica Janković.


Da se odluče na taj korak sprečava ih najčešće, pokazuje praksa, strah od gubitka radnog mesta.

- U vezi sa predrasudama ili stereotipovima o rodnoj ulozi koja su to zanimanja koja su adekvatna za žene a koja za muškarce, upravo taj jaz najviši je u sektorima finansija i informacionih tehnologija gde su dominantno zaposleni muškarci i to je ono što zahteva da se vremenom izmeni i kada se profesije budu birale u skladu sa našim željama, a ne po tome šta društvo očekuje od žene a šta od muškaraca kaže Jankovićeva.

Broj žalbi građana poverenici za ravnopravnost polova je u porastu za oko 20%. Najviše njih se odnosi na diskriminaciju po osnovu invaliditeta, pola i starosnog doba.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

17.04.2024.  |  Finansije, IT, Telekomunikacije

Narodna banka Srbije i Rakuten Viber razgovaraju o mogućnostima saradnje u oblasti instant plaćanja

Guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković sastala se s predstavnicima kompanije Rakuten Viber (Vajber) radi razmatranja saradnje čiji bi rezultat bilo povezivanje funkcionalnosti ove aplikacije i servisa IPS NBS sistema, na korist svih građana Republike Srbije. Sistem za instant plaćanja (IPS NBS sistem) uveden je 2018. godine, prvi u regionu i među prvima u svetu. - Danas više od četiri miliona korisnika aplikacija mobilnog

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.