NavMenu

Komore Zapadnog Balkana predlažu osnivanje ministarstava za regionalnu saradnju

Izvor: eKapija Nedelja, 01.07.2018. 15:57
Komentari
Podeli
(Foto: ASDF_MEDIA/shutterstock.com)
Privredne komore zapadnobalkanske šestorke, članice Komorskog investicionog foruma, pozvale su u petak (29. juna 2018.) vlade regiona, Evropsku komisiju i države EU uključene u Berlinski proces, da se još konkretnije posvete i zajednički rade na sprovođenju Akcionog plana za ekonomski regionalni prostor kako bi kompanije na Zapadnom Balkanu što pre imale vidljive koristi od regionalnih integracija.

Kako piše u saopštenju Privredne komore Srbije, pravni odbor Komorskog investicionog foruma, kojim predsedava predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež, na zasedanju, u sklopu pripreme za predstojeći Samit o Zapadnom Balkanu u Londonu, usvojio je deklaraciju sa preporukama privrede svim učesnicima u sprovođenju agende za regionalnu saradnju.

Upravni odbor KIF-a je za generalnog sekretara zajedničke regionalne komore u Trstu izabrao Safeta Grdžalijua, predsednika Privredne komore Kosova.

Cilj preporuka je brže otklanjanje barijera i smanjenje troškova, jednostavnije procedure i propisi za uspešnije poslovanje, više međusobne trgovine i investicija, kako bi region postao konkurentniji na globalnoj investicionoj mapi i obezbedio brži ekonomski rast i razvoj i više radnih mesta, navodi se u saopštenju.

Da bi se obezbedila bolja koordinacija unutar regiona, osiguralo sprovođenje dogovorenih politika koje će omogućiti stvaranje jedinstvenog ekonomskog prostora, po rečima Marka Čadeža, komore vladama Zapadnog Balkana, kao jedno od rešenja predlažu osnivanje ministarstava za regionalnu saradnju.

Uklanjanje svih necarinskih barijera unutar regiona, uzajamno priznavanje sertifikata, uz brže uvođenje evropskih standarda i elektronskih dokumenata, privrednicima bi, prema ovim preporukama, obezbedilo jeftiniji promet robe u regionu i smanjilo duge redove kamiona na prelazima.

Za brži rast ekonomija regiona i nova zapošljavanja, neophodno je, ukazao je Čadež, obezbediti bolji i lakši pristup kapitalu i alternativne izvore finansiranja za mala i srednja preduzeća, kao kičmu ekonomskog sistema, piše u saopštenju.

Na listi preporuka privrede je i sprovođenje digitalne agende i digitalne transformacije kompanija, obrazovanje prema potrebama privrede, priznavanje kvalifikacija, veća mobilnost ljudi, čime bi se stvorili uslovi za smanjenje nezaposlenosti i sprečio odliv kvalitetnihkadrova iz regiona.

- Sa evropskim zvaničnicima razgovaramo i o takozvanom inkluzivnijem pridruživanju, koje bi obezbedilo da odmah primenjujemo standarde i propise koje usvojimo, ne čekajući da svaka država postane članica, jer tako štedimo i novac i vreme našim kompanijama - naglasio je Čadež.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

23.04.2024.  |  Građevina, Saobraćaj

Najavljen tender za prvu deonicu brze pruge Beograd-Niš od Velike Plane do Paraćina

Delegacija Evropske unije u Srbiji najavila je raspisivanje tendera za izgradnju jednog dela brze pruge Beograd-Niš za 1. jul ove godine. Naručilac posla je Infrastruktura železnice Srbije, a tender se odnosi na deonicu Velika Plana-Paraćin. Kako je navedeno u prethodnom obaveštenju o raspisivanju tendera, pruga Beograd-Niš dužine 230 km je strateška za državu i njenu povezanost sa evropskim železničkim mrežama, a troškovi

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.