Strateški partner eKapije na dodeli nagrada Aurea 2018 je osiguravajuća kuća
Coface, dok je partner projekta kompanija Global IT Factory.
- Današnjim izborom najuspešnijih inovativnih, investicionih projekata promovišemo najbolje pozitivne primere iz našeg poslovnog okruženja, a što je još važnije motivišemo i ostale kompanije da se na našem tržištu rad, ulaganje i inovativnost isplate. Zbog toga je značajno da su sa nama danas predstavnici kompanija koje rezultatima pokazuju kako bi trebalo da menjamo privredni ambijent u Srbiji. Coface je društveno odgovorna kompanija koja je uvek radila na stvaranju novih vrednosti, bilo da je reč o Srbiji ili nekoj od 100 zemalja gde imamo direktnu ponudu i zato nam je veliko zadovoljstvo što smo i ove, jubilarne desete godine, strateški partner na projektu Aurea 2018 - rekao je Đorđe Živanović, direktor kompanije Coface u Srbiji.
Dodeli nagrada Aurea 2018 u beogradskom Aeroklubu prisustvovali su i mnogobrojni predstavnici privrede, diplomatskog kora, poslovnih udruženja i medija.
Nagradu Aurea poslovni portal eKapija dodeljuje u okviru svog opredeljenja ka društveno odgovornom poslovanju, bez finansijskog interesa, sa namerom da promoviše i podrži projekte značajne za održiv razvoj srpske privrede. Direktna korist dobitnicima, ali i svim investicijama koje ulaze u uži izbor za nagradu je promocija, što se dalje materijalizuje kroz bolju vidljivost kod investitora, lakšu komunikaciju sa medijima, bankama, državnom upravom i drugim potencijalnim partnerima. Inicijativa eKapije da nagradom Aurea podrži projekte dobre za održiv razvoj srpske privrede, rezultirala je od 2009. godine širokom medijskom promocijom za oko 80 inovativnih kompanija i pojedinaca.
O laureatu nagrade Aurea 2018Kompanija Algo Tehnology iz Topole osvojila je tehnološki postupak ekstrakcije braon morske alge (Ascophillum nodosum), bez upotrebe velikih količina energije i skupih hemijskih procesa.
U osnovi ekološki postupak ekstrakcije (vrši se primenom talasa različite frekfencije, bez termičke obrade, čime se u potpunosti zadržavaju sve aktivne i hranljive materije braon morske alge), koji se razlikuje od poznatih postupaka u svetu, rezultirao je proizvodnjom preparata koji su našli svoje mesto u poljoprivredi kao biostimulanti i fermentori, kao i u ekologiji kao fermentori za popravljanje kvaliteta voda, sanaciju kanala i deponija, te sredstvo za gašenje požara. Inovativnim rešenjima uspeli su da pojednostave, ali i pojeftine ceo postupak, čime su 30-40% konkurentniji u ceni finalnih proizvoda u odnosu na ostale proizvođače.
Tehnologija je razvijana nekoliko godina, firma je zvanično osnovana 2016, dok je 2017. bila prva godina na tržištu.
Kapaciteti pogona u Pranjanima kod Čačka su 5 tona na čas i zasada imaju 5 proizvoda u proizvodnoj liniji: 3 iz oblasti poljoprivrede i 2 iz ekologije. Tokom prošle godine na srpskom tržištu prodati su preparati u vrednosti od 200.000 EUR, dok u 2018. Algo Tehnology očekuje da barem duplira ovaj rezultat.
U januaru 2018. otvorena je i firma u Makedoniji, gde je sada već krenula prodaja, a ugovoren je i izvoz u Kinu, koji bi trebalo da krene do maja.
U istraživanja, proizvodnju i Razvojnu laboratoriju kompanija je dosad uložila oko 1,2 mil EUR.
Staništa braon morskih algi, inače, nalaze se u okeanima na mestima gde se sudaraju tople i hladne morske struje. Ima ih duž cele Golfske struje, ali i oko Novog Zelanda i Australije i ne mogu se proizvesti u veštačkim uslovima. Algo Tehnology ih kao sirovinu uvozi iz Irske i Norveške, od direktnih proizvođača. Braon morska alga ima i vrlo široku primenu, sa gotovo neiscrpnom sirovinskom bazom, a koristi se i u industriji kozmetike, farmaciji, poljoprivredi, prehrambenoj industriji...