NavMenu

PPF grupa kupuje poslovanje Telenora u Srbiji, Crnoj Gori, Bugarskoj i Mađarskoj - Vrednost transakcije 2,8 mlrd EUR

Izvor: eKapija/Tanjug Sreda, 21.03.2018. 15:42
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: hedgehog94/shutterstock)Ilustracija
Telenor grupa potpisala je ugovor o prodaji poslovanja u regionu Centralne i Istočne Evrope PPF grupi, a transakcija je vredna 2,8 mlrd EUR, saopšteno je iz ove kompanije.

Transakcija uključuje mobilne operacije u Mađarskoj, Bugarskoj, Crnoj Gori i Srbiji i provajdera tehničkih usluga Telenor Common Operation (TnCo), koji su svi u potpunosti u vlasništvu Telenor grupe. Telenor operacije u regionu Centralne i Istočne Evrope imaju udeo od 11,8 milijarde NOK, odnosno 9% u ukupnim prihodima Telenor grupe i 4,1 milijarde NOK ili oko 8% EBITDE u 2017, sa više od 9 miliona korisnika i 3.500 zaposlenih.

- Strategija Telenor grupe bazira se na rastu, efikasnosti i simplifikaciji poslovanja. Prodajom regiona Centralne i Istočne Evrope pravimo važan korak u pojednostavljivanju i fokusiranju Telenorovog portfolija na regione gde vidimo najjači potencijal za kreiranje vrednosti. Nakon ove transakcije, Telenor će imati integrisane fiksne i mobilne operacije u Skandinaviji, i jake mobilne pozicije u Aziji. Telenor grupa veruje da je PPF, sa svojim iskustvom iz regiona i u sektoru telekomunikacija, dobar novi vlasnik Telenorovih operacija u regionu - rekao je Sigve Brekke, predsednik i generalni direktor Telenor grupe.

Kako se navodi u saopštenju kompanije, bord direktora Telenor grupe će 2. maja zatražiti od Skupštine akcionara punomoćje da isplati običnu dividendu od NOK 4,40 po akciji, po uspešnom završetku transakcije. Uključujući predloženu dividendu od 8,10 NOK po akciji za 2017, ukupna predložena isplata akcionarima u 2018. biće oko 19 milijardi norveških kruna. Kao što je ranije saopšteno, kompanija planira i da traži od AGM-a novi mandat za otkup sopstvenih akcija kako bi osigurala fleksibilnost za dodatnu nadoknadu akcionarima.

- Predloženi način korišćenja sredstava ostvarenih kao rezultat transakcije predstavlja balans između nastojanja da akcionarima pružimo atraktivnu nadoknadu i očuvamo stratešku fleksibilnost. Vanredna dividenda predstavlja dodatnu isplatu, pored istorijski rekordno visoke redovne dividende i nedavno izvršenog programa otkupa sopstvenih akcija. Trenutno se fokusiramo na razvijanje našeg postojećeg poslovanja i proces digitalne transformacije. U narednim godinama, verujemo da ćemo u našim osnovnim oblastima poslovanja kreirati dodatne vrednosti - kaže Jorgen C. Arentz Rostrup, izvršni direktor finansija Telenor grupe, i dodaje da je "kompanija zadovoljna današnjom transakcijom, i to ne samo zbog profesionalnog odnosa koji je PPF pokazao tokom procesa".

PPF je najveća investiciona grupa u centralno-istočnoj Evropi koja ulaže u različite sektore, uključujući bankarstvo, finansiranje privatnih lica, nekretnine, rudarstvo i telekomunikacije. Među skorašnjim akvizicijama su O2 Czech Republic od Telefonike 2012. i Nova Broadcasting Group u Bugarskoj 2018.

- Ovom kupovinom, PPF grupa proširuje svoj telekomunikacioni portfolio na još četiri zemlje i bliži se svom dugoročnom cilju da postane evropski operator srednje veličine, kao i da iskoristi svoje iskustvo za jačanje tržišne pozicije - ističe Ladislav Bartoníček, predstavnik PPF grupe odgovoran za sektor telekomunikacija.

Ingeborg Ofsthus, generalna direktorka Telenora u Srbiji, kaže da kompanija posle 11 godina u Srbiji danas ulazi u novu fazu poslovanja, s obzirom na to da će operacije u Mađarskoj, Bugarskoj, Crnoj Gori i Srbiji biti prodate PPF grupi.

- Ponosni smo na sve što smo do sada postigli, a pogotovo na činjenicu da smo lider u prihodima na tržištu sa tri miliona korisnika širom Srbije. PPF grupa ima jasan cilj za razvoj telekomunikacionog portfolija, a Telenorovo poslovanje u regionu Centralne i Istočne Evrope ključno je za njegovo ostvarenje. Transakcija neće uticati na naše korisnike i lokalne partnere, a nastavljamo da radimo kao i do sada, posvećeni pružanju konzistentnih i kvalitetnih usluga našim korisnicima - rekla je Ofsthus.

Iz Telenora su saopštili da dogovorena vrednost transakcije odgovara EV/EBITDA multiplikatoru od 6,4 mereno u odnosu na EBITDA vrednost ostvarenu u 2017. Strane u procesu su se dogovorile o odloženom plaćanju dela dogovorene vrednosti transakcije, gde će 400 mil EUR biti isplaćeno na četiri godišnje rate.


Transakcija zahteva dobijanje neophodnih regulatornih odobrenja i očekuje se da bude završena u trećem kvartalu 2018. godine. Od prvog kvartala 2018. operacije u regionu Centralne i Istočne Evrope tretiraće se da su u "procesu prodaje" i neće biti uključene u naredne finansijske izveštaje Telenor grupe. Procenjuje se da će transakcija rezultirati knjigovodstvenim dobitkom posle poreza u iznosu od 3 milijarde NOK, koji će biti evidentirani posle završetka transakcije, saopštavaju iz Telenora.

Mobilne operacije u regionu Centralne i Istočne Evrope bile su u vlasništvu Telenora 25 godina. Na mađarsko tržište ušao je 1994. godine kupovinom Pannona, i kasnije proširio prisustvo u regionu pokretanjem mobilnih usluga u Crnoj Gori 1996, i kupovinom Mobi 063 u Srbiji 2006. godine. Telenor je 2013. kupio kompaniju Globul u Bugarskoj.

Prodaja Telenora donosi nove investicije u istraživanje i razvoj telekomunikacija u Srbiji

Potpredsednik vlade i ministar trgovine Rasim Ljajić rekao je povodom prodaje Telenora da dolazak velikog investicionog fonda PPF u Srbiju pokazuje da je naša zemlja atraktivna investiciona destinacija. On je rekao novinarima da je to dobar signal za strane investitore, kao i da će PPF obezbediti nove investicije i podići konkurentnost.

- Ne očekujem drastične promene kada je reč o zaposlenima u Telenoru. Ne verujem da će tu biti bilo kakvih otpuštanja, ali sam siguran da će biti novih investicija - istakao je Ljajić.

Ministar je kazao da će, po ugovoru, u naredna 33 meseca sve poslovati pod firmom Telenora, a "nakon toga će biti promenjen brend i dobiće firma novog vlasnika, pa samim tim i kompaniju pod kojom će poslovati u Srbiji".

- U međuvremenu se ne očekuju nikakve značajnije promene sa stanovišta korisnika - rekao je Ljajić i naglasio da ova akvizicija pokazuje da je tržište telekomunikacija u Srbiji zrelo, pošto se već drugi put obavlja transakcija jednog istog telekomunikacionog operatora.

Ljajić je naglasio da u Srbiju dolazi veliki investicioni fond koji zapošljava 150.000 radnika u 17 zemalja.

PPF kompanija je osnovana u Češkoj 1991. godine, a ima sedište u Amsterdamu.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

27.03.2024.  |  Industrija, Saobraćaj, Finansije

Grad ustupa privatnicima više od 30 zemunskih i palilulskih autobuskih linija - Spreman nacrt JPP na deset godina, posao težak pola milijarde evra

Gradske linije na potezima 100 i 700, kao i još nekoliko linija koje prelaze preko Novog Beograda i Zemuna, definitivno će biti ustupljene privatnim prevoznicima. Danas se održava hitna telefonska sednica Privremenog organa grada, na kojoj je od 100 tačaka, najvažnija upravo ona koja se tiče Odluke o usvajanju predloga projekta javno-privatnog partnerstva u obavljanju javnog prevoza na pomenutim linijama. Nacrtom ove odluke predviđeno je

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.