Vodeći HR menadžeri ističu i da kandidati, a ne poslodavci, sve češće diktiraju uslove zapošljavanja, da je nezaposlenost u pojedinim gradovima daleko manja nego što je bila, da je sve teže naći kandidate za posao i da sve češće radnici napuštaju posao već u prvoj godini zaposlenja, što se posebno odnosi na mlade. Po oceni većine učesnika panela Tržište radne snage, rezultat ovih promena biće pomeranje plata na gore, a kompanije moraju naći dodatne načine da motivišu kandidate za posao. Tu na scenu već stupa i brendiranje.
Poslodavac ima niz alata da stekne dobar glas, kaže Marija Tatarević, HR menadžerka Victoria group - saradnja sa fakultetima, udruženjima, davanje prilika za razvoj i učenje, različiti sistemi motivacije...
- Važno je da brend poslodavca stvarate i interno i eksterno. Eksterno, da vodite računa kako komunicirate sa kandidatima koji se prijavljuju za posao, da je vaš sajt pregledan, da odgovaratre svima koji apliciraju, da budete fer prilikom selekcije. Interno, da brinete o zaposlenima, kao i da sve pozitivne primere jasno komunicirate unutar kompanije.
Employmend brand nije važan samo u sistemu selekcije i regrutacije, njegova refleksija je mnogo dalja, kaže Ivana Jevtić, HR direktorka Tehnomanije.
- Kao što želimo da za sebe vežemo potrošače, tako želimo i zaposlene - dodaje Jevtić.
Da EB nije značajan samo za privlačenje novih, mladih i talentovanih ljudi, saglasna je i Aleksandra Dutina, HR direktorka kompanije
Carlsberg Srbija.
- Moramo da napravimo sinergiju eksperata i mladih talenata - kaže Dutina, dodajući da je važno da se employment brend širi "iznutra", jer se onda vrlo lako reflektuje i eksterno. Zaposleni, i sadašnji, ali i bivši, trebalo bi da postanu vaši brend ambasadori, pa o njima morate da brinete kao o porodici:
- Da i kada odu, to bude ok.