NavMenu

U Vojvodini za odvodnjavanje godišnje 1.200 dinara po hektaru - Rešenja stižu na kućne adrese

Izvor: Novosti Ponedeljak, 05.03.2018. 15:49
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Rajko Karišić)Ilustracija
Korisnicima voda na području Vojvodine, kako je saopšteno iz JVP Vode Vojvodine, rešenja o naknadi za odvodnjavanje stići će u sledeća dva meseca, na kućne adrese.

U Vodama Vojvodine objašnjavaju kako je Vlada Srbije donela Uredbu o visini naknada za vode, a da, u skladu sa izmenama i dopunama Zakona o vodama iz 2016. godine, naknadu za odvodnjavanje više ne zadužuje Poreska uprava, već upravo ovo preduzeće.

- Rešenja će se odnositi na 2017. i prva tri meseca ove godine, a za preostalih devet meseci 2018. rešenja će biti poslata do kraja godine. Visina naknade za odvodnjavanje ostaje ista kao i 2016. godine, a naplaćena sredstva evidentiraju se u budžetskom fondu za vode APV - jasni su u ovom vodoprivrednom preduzeću.

Ova sredstva, navode u Vodama Vojvodine, koristiće se za finansiranje radova u vodoprivredi, među kojima je odvodnjavanje izuzetno važno.

- Od funkcionisanja sistema za odvodnjavanje direktno ili indirektno zavisi 1,8 miliona hektara zemljišta, odnosno više od 80% zemljišta u Vojvodini - preciziraju u Vodama Vojvodine.


- Odvodnjavanje tako velikih površina sprovodi se sa oko 22.000 kilometara kanala, što je dužina polovine ekvatora, na kojima je 155 crpnih stanica, 17 mobilnih agregata, 319 ustava, 16.450 propusta. Održavanje tog kompleksnog sistema godišnje zahteva oko 3,65 milijardi dinara.

Naknade za odvodnjavanje, koje u proseku iznose oko 1.200 dinara po hektaru na godišnjem nivou, kažu u Vodama Vojvodine, pokrivaju samo 32% potrebnih sredstava.

Nije nova obaveza

Naknada za odvodnjavanje, odnosno nekadašnji vodni doprinos, nije nova obaveza za poljoprivrednike i nema veze sa porezom na imovinu, predočavaju u Vodama Vojvodine. Porez na imovinu i dalje zadužuju poreske uprave.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

16.04.2024.  |  Industrija, Saobraćaj

Brojni auto-servisi ne rade više punjenje klima - Da li će građani imati gde da pripreme kola za leto i koliko će to da košta?

Građanima Srbije ovog leta biće teže da servisiraju klima uređaje u svojim automobilima. Razlog za to je što veliki broj auto-servisa obustavlja pružanje ove usluge, jer nemaju sertifikat na osnovu koga bi mogli nabavljati freon i proći inspekcijsku kontrolu. Naime, Ministarstvo zaštite životne sredine je još 2016. godine donelo uredbu da pravna lica i preduzetnici koji klimatizuju motorna vozila moraju imati Sertifikat B. Taj

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.