NavMenu

Srbijom krstare "punoletni" autobusi - Neuređen međugradski saobraćaj utiče i na kvalitet i bezbednost prevoza

Izvor: Novosti Nedelja, 17.12.2017. 17:06
Komentari
Podeli
(Foto: CBCK/shutterstock.com)
Dozvole da prevoze putnike na međugradskim linijama u Srbiji dobilo je čak 170 autoprevoznika. Od grada do grada, međutim, saobraća mnogo više autobusa, koji nemaju odobrene redove vožnje, već rade na "divlje".

Našim drumovima krstari više od 9.000 autobusa, a koliko među njima ima "punoletnih" nije lako prebrojati. Po aktuelnim propisima ne postoji ograničenje za godinu proizvodnje, pa se vozilo može koristiti sve dok dobija "zeleno svetlo" na tehničkom pregledu. Bez obzira na rok službe i starost.

Aleksandar Petronijević, generalni direktor preduzeća Kavim iz Čačka, kaže da je većina autobusa na našim ulicama proizvedena pre više od deset godina.

- Kada bi se tržište koje je sada izrazito neuređeno i liberalno, uredilo i regulisalo u skladu sa stvarnim transportnim zahtevima i potrebama za putovanjima, došlo bi do velikog smanjenja broja polazaka, koji su na nekim relacijama prekobrojni - kaže Petronijević.

Konkurencija bi trebalo da donese i bolji kvalitet usluge i povoljnije cene karata, ali Petronijević tvrdi da se u drumskom prevozu putnika time postiže kontraefekat.

Iz Novog Sada za Beograd ima više od 90 polazaka dnevno, što znači da autobus saobraća na svakih 16 minuta. Dok se deo prevoznika bori da putnike privuče novim i udobnim autobusima, drugi koji ne mogu da konkurišu kvalitetom zbog starosti voznog parka, voze po tarifi koja je na ivici isplativosti.

- Kada bi se smanjio broj polazaka i sveo na razumnu meru, to bi dovelo do povećanja popunjenosti vozila, a samim tim i do većeg profita za prevoznike. Oni bi mogli i morali bi se pridržavati visokih kriterijuma, u pogledu kvaliteta vozila, starosti, bezbednosti, tehnologije. Nažalost, udeo tržišta koji preuzima siva, odnosno crna ekonomija, konstantno se povećava - navodi Petronijević.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prošle godine je u Srbiji prvi put registrovano 937 autobusa, ali su među njima bila svega 232 koja su stigla sa fabričke trake.

Milan Božović, iz Komiteta za bezbednost saobraćaja, smatra da je to nedovoljno i da bi radi obnove voznog parka godišnje trebalo na ulicama da se pojavi između 900 i 1.800 novih autobusa.

Redovi vožnje prenatrpani

Direktor Udruženja Srbijatransport Goran Aleksić smatra da su redovi vožnje prenatrpani i da na pojedinim linijama ima nesrazmerno više polazaka, u odnosu na interesovanje putnika.

- Prisutan je veliki broj prevoznika i veoma je velika konkurencija. Da bi se podigao kvalitet usluge, skinula cena i uredio poslovni ambijent neophodno je napraviti Strategiju prevoza putnika u dugoročnom periodu. Zbog ambijenta koji ne obezbeđuje iste uslove za sve, nabavka novih vozila predstavlja problem - kaže Aleksić.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

23.04.2024.  |  Građevina, Saobraćaj

Najavljen tender za prvu deonicu brze pruge Beograd-Niš od Velike Plane do Paraćina

Delegacija Evropske unije u Srbiji najavila je raspisivanje tendera za izgradnju jednog dela brze pruge Beograd-Niš za 1. jul ove godine. Naručilac posla je Infrastruktura železnice Srbije, a tender se odnosi na deonicu Velika Plana-Paraćin. Kako je navedeno u prethodnom obaveštenju o raspisivanju tendera, pruga Beograd-Niš dužine 230 km je strateška za državu i njenu povezanost sa evropskim železničkim mrežama, a troškovi

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.