NavMenu

Bitkoin groznica trese Srbiju - Rast vrednosti virtuelnog novca privlači privatne investitore

Izvor: Politika Ponedeljak, 11.12.2017. 09:00
Komentari
Podeli
Malo ko u Srbiji zna šta je zapravo bitkoin, ali je sve više njih kojima ovih dana postaje jasno da na trgovanju ovim virtuelnim parama može mnogo da se zaradi. Ali i da se izgubi. Jer, vrednost bitkoina poslednjih dana ne prestaje da luduje. Fajnenšel tajms je naveo primer kako je u četvrtak samo u roku od 20 minuta vrednost ove kriptovalute sa 2.000 USD skočila na 19.000 USD i ponovo pala na 15.000 USD. To je čak 12 puta veća vrednost od jedne unce zlata, koja ovih dana dostiže tek 1.250 USD.

Kada je u januaru 2009. godine stvoren kao kompjuterski algoritam, njegova vrednost bila je manja od jednog centa. Laslo Hanjec, programer sa Floride uspeo je godinu dana kasnije da nagovori menadžment picerije Papa Jons da u zamenu za 10.000 ovih virtuelnih novčića dobije dve pice. Oni koji su pre nedelju dana kupili jedan ovaj virtuelni novčić po ceni od 7.000 USD dvostruko su zaradili.

Stručnjaci, međutim, upozoravaju da je reč o spekulativnom balonu, koji u svakom trenutku može da eksplodira.

Iako ovdašnja pravna regulativa bitkoin ne prepoznaje kao valutu, ovim virtuelnim novcem trguje se i u našoj zemlji.

U Beogradu postoje dva restorana u kojima bitkoinom može da se plati jutarnja kafa i doručak, ali i nekoliko bankomata na kojima virtuelni novac može da se menja za prave pare. Na ovdašnjem tržištu posluju i kompanije čija je osnovna delatnost trgovina ovom valutom.

Zahtev za kupovinu bitkoina podnosi se preko sajta, a da bi potencijalni kupac primio digitalni novac neophodno je da na telefonu ili kompjuteru instalira aplikaciju "virtuelni novčanik". Osim na sajtu, bitkoini mogu da se kupe ili prodaju i na posebnim bankomatima. Treći način da se postane vlasnik bitkoina je takozvano "rudarenje", za šta je neophodna i kupovina skupe kompjuterske opreme koja košta nekoliko hiljada evra, a koja se sastoji od računara i četiri do pet grafičkih kartica. Neophodno je da se zainteresovani "rudari" priključe na bitkoin mrežu i instaliraju poseban softver kako bi mogli da počnu sa "rudarenjem".

Kupac bitkoina ujedno je i jedini vlasnik ove kriptovalute. Umesto bankovnog računa vlasnik registruje bitkoin adresu, odnosno niz od 27 do 34 slova i brojeva. To je zapravo virtuelno poštansko sanduče sa kog se bitkoini šalju ili primaju.

Da je bitkoin spekulativno sredstvo koje je neke ljude učinilo vrlo bogatima, rekla je pre nekoliko dana i guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković.

- Bitkoin niti je opšte prihvaćeno sredstvo razmene, niti je jedinica mere vrednosti robe i usluga, niti je čuvar te vrednosti - upozorila je Tabakovićeva.

Bez obzira na histeriju koja je zahvatila svetsku javnost kada je o bitkoinu reč, Tabakovićeva je podsetila da se globalno na dnevnom nivou ovom kriptovalutom u proseku obavi tri do pet puta manje transakcija nego, na primer, u platnom sistemu NBS.

Dejan Šoškić, profesor Ekonomskog fakulteta, kaže da rast vrednosti bitkoina predstavlja spekulativni balon.

– Ono čega treba da se plašimo jeste šta će se dogoditi nakon što taj spekulativni balon eksplodira. U istoriji ekonomije postojalo je nekoliko spekulativnih balona, počevši još od 17. veka kada je u Holandiji eksplodirala cena lala i kada je njihova vrednost bila nerealno visoka. I poslednju – svetsku finansijsku krizu izazvao je spekulativni balon čiji su pokretač bile nerealne cene nekretnina. U ovom slučaju, bitkoin se ne koristi kao kolateral za finansijske transakcije. Što u prevodu znači da banke i druge finansijske institucije nisu investirale u bitkoin i da sa pucanjem ovog spekulativnog balona neće doći do topljenja imovine banaka. Stradaće samo privatni investitori – kaže Šoškić.


Mudri ulagači svakako neće učestvovati u ovoj histeriji koja vlada na tržištu, kaže sagovornik Politike i dodaje da je u poslednjih nekoliko nedelja cena porasla samo zahvaljujući psihološkom faktoru.

– Svaki put kada neka cena kontinuirano raste, uvek ćete imati veći priliv investitora, koji će računati da će na toj kupovini u budućnosti moći da zarade. To je u najvećoj meri podgrejalo cenu, pitanje je kada će taj balon eksplodirati – upozorava Šoškić.

A da u ovom poslu može da se izgubi i pre nego što cena bitkoina na tržištu počne da pada svedoči i primer iz regiona. Vlasnici bitkoina u Sloveniji već zbrajaju gubitke. Platforma Nice hash za rudarenje bitkoina je hakovana, a sumnja se da je ukradeno više desetina miliona dolara.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

21.04.2024.  |  Građevina

Cveta visokogradnja u Kraljevu - Sve interesantnija i Ribnica

Poslednjih godina gradi se veliki broj zgrada u prvoj gradskoj zoni u Kraljevu. Na nekoliko lokacija u užem i širem gradskom jezgru niču višeporodični stambeni objekti. - Trenutno je u izgradnji devet zgrada u užoj gradskoj zoni, a one su u različitim fazama izgradnje - kaže Zvonko Kovačević rukovodilac Odeljenja za urbanizam, građevinarstvo i stambeno-komunalne delatnosti. U toku su i završni radovi na dve zgrade u Zelenoj gori, a

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.