NavMenu

Tim srpskih naučnika osmislio možda i najbolji sistem zaštite na svetu - Ljuspice krila leptira nemoguće kopirati

Izvor: Novosti Nedelja, 10.12.2017. 16:38
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: alexskopje/shutterstock.com)Ilustracija
Tim srpskih naučnika u Institutu za fiziku u Zemunu osmislio je "teslagram", najbolji vid zaštite na svetu, koji predviđa da se ljuspice krila leptira, koje je nemoguće kopirati, ugrađuju u kartice, novčanice, dokumenta i umetnička dela, pišu Večernje novosti, a prenosi Srna.

Ova zaštita je daleko složenija od holograma i nemoguće ju je kopirati.

Ove ljuspice nisu vidljive golim okom, veličine su stotinak mikrona, a kada se ljuspe izdvoje sa krila, onda se "pametnom" štampom utisnu u predmet, i zbog malih dimenzija falsifikatori ne mogu da znaju na kojem se delu novčanice ili umetničke slike nalaze.

Od jednog krila leptira može da se zaštiti 100.000 novčanica i da svaka bude jedinstvena, dok je hologram na grupama novčanica isti, pa kada neko iskopira jedan, zapravo je iskopirao sve.

Krila leptira su satkana od 200.000 ljuspica, a među svim leptirima u svetu, ne postoje dve iste, zbog čega nema boljeg načina za zaštitu od falsifikata novčanica, kartica, umetničkih dela, nego da se u svaki od tih predmeta ugradi po jedan minijaturni deo leptirovog krila.


Rukovodilac Inovacionog centra Instituta, Saša Lazović, je rekao da je "teslagram" zaštićen globalno, kroz tri patenta i žig.

On je rekao da su najbliže tome da leptirovim ljuspama zaštite plastificirane kartice kao što su lične karte, kreditne kartice, kartice za ulazak u zaštićene prostore, a na isti način će moći da se štite i novčanice, ali i umetnička dela.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

27.03.2024.  |  Građevina, Zdravstvo

Izvođači za gradnju Tiršove 2 tražiće se u konkurentnom postupku sa pregovaranjem - Država objavila novi tender, cena ostala ista

Ministarstvo za javna ulaganja objavilo je novi tender za izgradnju Univerzitetske dečje klinike Tiršova 2, a ovoga puta, umesto u otvorenom postupku, izvođači će se tražiti u konkurentnom postupku sa pregovaranjem. Cena tendera nije izmenjena u odnosu na prošli put, te i dalje iznosi 11,2 milijarde dinara (oko 95 mil EUR) bez PDV-a, a detaljnije o tenderu pogledajte OVDE. Podsetimo, cena je upravo i bila razlog poništavanja prethodnog

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.