Ministarka zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović kaže za RTS da konkursom, kojim je 15 opština dobilo sredstva, država u lokalnim samoupravama pomaže razvoj nataliteta., i da je to prvi put da se država konkretnim merama bori protiv izumiranja gradova i opština.
Slavica Đukić Dejanović je, gostujući u Dnevniku RTS-a, istakla da se na konkurs prijavilo 90 lokalnih samouprava, kao i da je podsticajna nepovratna sredstva dobilo njih 15.
- Te subvencije su prvi put stav države da konkrentnim činjenjem pomogne opštinama - kaže Đukić Dejanović.
Navela je da je država za realizovanje projekata opredelila 130 miliona dinara.
Objašnjava da su sredstva dobile opštine koje su imale svoj program demografske budućnosti opštine i da su morali da izdvoje svoja sredstva za pitanja pronatalitetne politike i to najmanje 15% u odnosu na ukupna sredstva koja projekat obuhvata.
Kada je reč o kriterijumima za dobijanje sredstava, Đukić Dejanovićeva ističe da se vodilo računa o demografskim indikatorima, nivou razvijenosti opštine, kao i o mogućnosti realizovanja projekta.
- Sredstva je dobilo pet opština iz Vojvodine, tri iz centralne i zapadne Srbije i sedam opština iz južne i jugoistične Srbije - navodi ministarka.
Kriterijumi za dobijanje sredstava bili su da opština ima program "bolje demografske budućnosti" i svaka od njih morala je da izdvoji najmanje 15% sredstava iz svog budžeta za populacionu politiku.
Ukazala je da su to sredstva koja se strogo namenski moraju trošiti, kao i da će finansijsku kontrolu vršiti Ministarstvo finansija.
- Stručni nadzor biće pod pokroviteljstvom Vlade - kaže Đukić Dejanovićeva i napominje da se u Vladi razmišlja i o drugim podsticajima.
Ministarka je potpisala ugovore sa predstavnicima lokalnih samouprava i to iz opština Vladičin Han, Dimitrovgrad, Blace, Crna Trava, Žitište, Golubac, Knić, Trstenik, Šid, Vlasotince, Bačka Topola, Sečanj, Prokuplje, Nova Varoš i Irig.
Među opštinama koje su dobile sredstva nema beogradskih opština, a Đukić Dejanović kaže da su bile zainteresovane, ali da je procedura bila takva da je za njih morao Grad da aplicira.
Predviđeno je da projekti traju godinu dana, a nakon toga, kada se sumiraju postignuti rezultati, one mere koje pokažu tendenciju pozitivnih ishoda biće ugrađene u buduća zakonska rešenja.
Slavica Đukić Dejanović kaže da su rađena i istraživanja zaposlenih i poslodavaca o usklađivanju rada i roditeljstva, te da će preko Privredne komore Srbije pokušati da stimulišu poslodavce za neke olakšice roditeljima.