NavMenu

Za podršku razvoju opredeljeno 85% budžeta Ministarstva privrede

Izvor: Tanjug Nedelja, 18.12.2016. 18:22
Komentari
Podeli
(Foto: pogonici/shutterstock.com)
Cilj je da Srbija u toku mog mandata stavi tačku na loše industrijsko nasleđe, kaže ministar privrede Goran Knežević, koji srpsku ekonomiju opisuje kao zlato u blatu.

Knežević u intervjuu za novi ekonomski magazin Srpska ekonomija kaže da je u proteklih 20 godina Srbija izgubila skoro 100 industrijskih centara, u kojima je radilo oko million radnika i da je svoju industriju svela na nivo s početka sedamdesetih godina.

- Moj cilj je da Srbija u toku mog mandata stavi tačku na loše industrijsko nasleđe i ostavi ga ispisanog na stranicama istorije. A kako bi se dostigao cilj, najteže je promeniti to kako radimo, kako donosimo odluke, kako se ponašamo prema poslu, a vreme curi - kaže Knežević.

Ministar ističe očekivanje da Srbija ovu godinu završi sa 1,8 mlrd EUR priliva stranih direktnih investicija, te navodi da samo u investicijama koje je država podržala podsticajima ima više od 220 mil EUR, zahvaljujući čemu će oko 15.000 ljudi dobiti posao.

Ističući da će Srbija nastaviti s politikom podsticaja, Knežević navodi da je 85% budžeta Ministarstva privrede opredeljeno za podršku razvoju, te da je cilj da u narednoj godini bude zaključeno najmanje 30 novih ugovora.

Dodaje i da od 74 završena projekta nakon isteka kontrole ugovornih obaveza nijedno radno mesto nije ugašeno.

Ministar navodi da se danas u Srbiji konačno oseća ritam savremenog sveta, koji donose mlađe generacije, a u kojem rizik više nije strašna stvar, te da država sve više osluškuje potrebe privrednika, stvara uslove za razvoj. Kako ističe, šansa srpske privrede je u IT sektoru, ali i u mašinskoj industriji i industriji opreme, drvnoj industriji, zatim industriji nameštaja, gume i plastike, prehrambenoj.


- Poseban akcenat stavićemo na osnivanje mikro, malih i srednjih preduzeća kako bi se razvile odgovarajuće veze između kupaca i dobavljača, mreže prema velikim preduzećima, kao i prema drugim proizvođačima i potrošačima, i kako bi se domaća preduzeća što više integrisala u lanac vrednosti - od sirovine do finalnog proizvoda za izvoz - naveo je Knežević.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

28.03.2024.  |  Agro, Finansije

Kompanija Gebi novi vlasnik nekadašnjeg mlinskog giganta Fidelinka - U planu investicije i ulazak na tržište maloprodaje pšeničnog brašna i testa

Kompanija Gebi iz Čantavira otkupila je zaštitni znak, mlinove, silose i fabriku testa nekadašnjeg mlinskog giganta Fidelinke iz Subotice. Kako je za RTV rečeno u ovoj kompaniji, koja se prvenstveno bavi proizvodnjom stočne hrane i agrokooperacijom, planiraju modernizaciju ovih pogona i ponovno osvajanje tržišta brašna i testa pod brendom "Fidelinka 1868". Nekada su silosi u Aleksandrovu, predgrađu Subotice, bili sinonim za kvalitet i

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.