NavMenu

Fiskalni savet upozorava na preuranjeno povećanje plata i penzija - Visok javni dug i dalje brine

Izvor: Beta Četvrtak, 03.11.2016. 15:47
Komentari
Podeli
(Foto: Pressmaster/shutterstock.com)
Fiskalni savet Srbije ocenio je danas da se najavljeno povećanje plata i penzija u 2017. godini, uz sve nerešene strukturne probleme javnih finansija Srbije, može veoma lako pokazati kao preuranjeno.

U izveštaju o tekućim fiskalnim kretanjima, Fiskalni savet navodi da se budžetski deo fiskalne konsolidacije za sada se sprovodi dobro, ali da reformski deo koji je presudan za trajno ozdravljenje javnih finansija Srbije ozbiljno kasni.

Fiskalni savet dodaje da bi uspešno sprovođenje reformi trebalo da poboljša strukturu javnih rashoda, umanji fiskalne rizike u budućnosti i pruži podršku za visok i održiv privredni rast u srednjem roku – drugim rečima, da omogući trajno ozdravljenje javnih finansija Srbije.

Savet dodaje da je veoma opasno to što se u delu šire, pa i stručne javnosti, formira mišljenje da je fiskalna konsolidacija praktično završena, odnosno da su problemi domaćih javnih finansija rešeni time što je deficit opšte države dosta umanjen.

Pravilno tumačenje dosadašnjih rezultata fiskalne konsolidacije, kako dodaju, utoliko je važnije kad se stavi u kontekst najavljenog povećanja plata i penzija u 2017. godini, pošto se ovaj rast rashoda, uz sve nerešene strukturne probleme javnih finansija Srbije, može veoma lako pokazati kao preuranjen.

Navode da će fiskalni deficit u 2016. iznositi oko 2% BDP-a, što je veoma dobar rezultat, jer će biti upola manji nego što je bilo planirano za ovu godinu.

Dodaju da postoji nekoliko razloga zbog kojih je i ovaj deficit visok, a prekomerno fiskalno popuštanje problematično i opasno.

Prvo, Srbija je s javnim dugom od 74-75% BDP-a i dalje veoma zadužena zemlja i dovoljan je samo jedan novi spoljni šok da se ponovo nađe na korak od izbijanja krize javnog duga, navodi Fiskalni savet.

Da bi se javni dug, kako dodaju, spustio na bezbedniji nivo (najviše 60% BDP-a) nužno je da se deficit u srednjem roku dodatnim uštedama smanji na oko 0,5% BDP-a, a zatim još nekoliko godina zadrži na tako niskom nivou.

Ocenjuju i da dobar fiskalni rezultat u 2016. nije postignut smanjenjem javnih rashoda do nivoa koji odgovara snazi domaće privrede, već je ostvaren iznenađujuće velikom naplatom javnih prihoda – čija održivost nije potpuno izvesna.

Smatraju i da odlaganjem reformi javnog sektora (pre svega javnih i državnih preduzeća) i dalje prete isti fiskalni rizici koji bi u narednim godinama mogli praktično da ponište dosadašnje dobre rezultate fiskalne konsolidacije.

Fiskalni savet dodaje da već nekoliko godina upozorava da loše poslovanje javnih preduzeća predstavlja najveći fiskalni rizik i da troškovi koje nameću budžetu mogu da ponište započetu fiskalnu konsolidaciju.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

18.04.2024.  |  Finansije, IT, Telekomunikacije

Hrvatski Aircash stiže u Srbiju

Aircash, prvi hrvatski viševalutni gotovinski novčanik koji radi u državama Evropske Unije i u Švajcarskoj i ima million korisnika, najavio je dolazak na tržište Srbije. Ovo je za Bloomberg Adria potvrdio Hrvoje Ćosić, direktor kompanije. Izdavalac Aircash Mastercard prepaid kartice je licencirana institucija za elektronski novac s licencom Hrvatske narodne banke koja važi u svim državama EU. Upisani su u EU registar institucija za

Izdvajamo još...

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.