NavMenu

Opštinske obveznice "zlatna koka" za sve - Građanima zarada, bankama siguran plasman, lokalnoj samoupravi neophodan novac

Izvor: Dnevnik Sreda, 13.04.2016. 09:58
Komentari
Podeli
(Foto: Ralf Kleemann/shutterstock.com)
Građani Srbije na svojim štednim računima drže blizu 9 mlrd EUR, ali na visoke kamate ne mogu računati već nekoliko godina. Kao alterantiva, nude im se državne obveznice i akcije, ali i opštinske, odnosno municipalne.

– Kod nas je moguće kupovati obveznice opština, kod kojih su kamate i do 6%, ali ih nema mnogo raspoloživih na tržištu – kaže ekonomski stručnjak Nenad Gujaničić i dodaje da se kao rizičnija vrsta imovine nude akcije, ali da je domaće tržište prilično osiromašeno u kvalitetnim hartijama od vrednosti. .

On navodi da to nosi i veliki rizik zbog slabog poštovanja prava manjinskih akcionara. - Zato se naši građani sve češće odlučuju da kupe akcije stranih korporacija. U današnje vreme to je prilično jednostavno i nije skupo. Akcije nose veći rizik, ali je i potencijalni prinos na te hartije veći - objašnjava Gujaničić.

Ponuda obveznica nije velika. Putem javne ponude do sada su ih prodavali Stara Pazova i Šabac. Gradovi i opštine na taj način finansiraju popravku i izgradnju infrastrukture pod povoljnijim uslovima. Kupci, bilo da se radi o građanima ili pravnim licima, mogu povoljno da investiraju novac. Taj projekat pokrenula je Stalna konferencija gradova i opština.

Poslovi s municipalnim obvzenicama odgovaraju i samim bankama, posebno sada kada im prodaja novca baš i ne ide najbolje. Situacija za kreditiranje privrede je teška, banke traže sigurnije klijente a opštine i obveznice su primamljive. Kako sada stvari stoje, tu su svi na dobitku.
Na našem tržištu UniCredit banka je bila pionir u toj oblasti. Oni su bili kreatori obveznica Stare Pazove, koje su indeksirane u evrima. Izdate su na pet godina i s kamatnom stopom od 6%, a izdate su u vrednosti od 125 miliona dinara. Imale su dobru prođu.

Mogu li i drugi da se nadaju kako će njihova opština ponuditi obveznice?

U UniCredit banci kažu da emisiju obveznica može izdati svaka opština ukoliko je solventna, odnosno ako joj je kasa u plusu. Da bi ti poslovi dobili na ubrzanju, potrebno je da se domaće tržište kapitala brže razvija. Doprinos bi mogla dati i promena propisa.

U toj banci smatraju da su kod nas propisi koji regulišu mogućnost ulaganja penzionih fondova i osiguravajućih kompanija u tu vrstu obveznica dosta restriktivni. A baš u početnoj fazi razvoja značajnije učešće institucionalnih investitora može biti od presudnog značaja za dalji razvoj.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

28.03.2024.  |  Agro, Finansije

Kompanija Gebi novi vlasnik nekadašnjeg mlinskog giganta Fidelinka - U planu investicije i ulazak na tržište maloprodaje pšeničnog brašna i testa

Kompanija Gebi iz Čantavira otkupila je zaštitni znak, mlinove, silose i fabriku testa nekadašnjeg mlinskog giganta Fidelinke iz Subotice. Kako je za RTV rečeno u ovoj kompaniji, koja se prvenstveno bavi proizvodnjom stočne hrane i agrokooperacijom, planiraju modernizaciju ovih pogona i ponovno osvajanje tržišta brašna i testa pod brendom "Fidelinka 1868". Nekada su silosi u Aleksandrovu, predgrađu Subotice, bili sinonim za kvalitet i

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.