NavMenu

Stranci u Srbiji kopaju blago na 4.000 kvadratnih kilometara

Izvor: Blic Utorak, 15.03.2016. 09:52
Komentari
Podeli
Strane kompanije, njih 47, u potrazi za rudnim blagom okupirale su oko 4.000 kvadratnih kilometara Srbije, prostor nešto veći od površine Srema. Na ime toga Srbija je 2015. inkasirala samo 46.860.740 dinara, saznaje "Blic". Ovako mala suma posledica je niske naknade za geološka istraživanja, tvrdi sagovornik tog lista iz Vlade Srbije.

- Za ovakvu politiku država se opredelila posle 2000. kako bi privukla strane investitore, i taj trend je nastavljen, što nije dobro. Naše komšije i nekoliko puta više naplaćuju ovu naknadu i sa manjih površina ubiraju mnogo više para - kaže izvor "Blica".

Mirjana Filipović, državni sekretar u Ministarstvu rudarstva, indirektno je potvrdila da suma koju Srbija uzima po osnovu geoloških istraživanja nije velika.

- Tačno je da je dominantno učešće stranaca u geološkim istraživanjima, i to na 3.842 kvadratna kilometra. Njihova obaveza je da plate za to nadoknadu od 10.000 dinara po kvadratnom kilometru istražnog prostora, osim u slučajevima kada je on manji od 0,5 km2, tada je taksa 5.000. Te kompanije nemaju obavezu plaćanja rudne rente sve dok ne počnu sa eksploatacijom - kaže ona.

Na kom će kilometru stranci naći isplative rezerve zlata ili drugih metala, neizvesno je. Izvesno je samo to da su njihove mašine raspoređene na 87 polja u potrazi za rudnim bogatstvom. Procene su da Srbija leži na oko dva miliona tona olova i cinka, više miliona tona bakra, oko 20 tona zlata i na čak četiri milijarde tona uglja. Međutim, Srbija eksploatiše samo 3%, jer za istraživanja i otvaranje novih rudnika nema novac.

Sa druge strane, multinacionalne kompanije za proteklih deset godina uložile su više stotina miliona dolara u istraživanja, nadajući se da će taj novac da im se vrati eksploatacijom za samo nekoliko godina. Zato im ne pada teško što tokom istraživanja ostvaruju gubitke.

Za profesora Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu Radeta Jelenkovića to nije iznenađenje. - Put od ležišta do eksploatacije je skup i dug, čak i do 15 godina. Mi za to nemamo para - kaže on.

Stranci su najviše zainteresovani za istraživanje zlata, zatim bakra i polimetaličnih ruda. Izvađena količina zlata na celom svetu iznosi oko 163.000 tona, što bi napunilo dublji olimpijski bazen. Srbija je po zlatnim rezervama na 59. mestu na svetu, ima 13,1 tonu zlata. To je kvadar dimenzija 1mx1mx66cm.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

15.04.2024.  |  Agro, Finansije

Digitalno svinjarstvo - Kupite Pig token, a posle dve i po godine dobijate 100 kilograma svinjetine

Uzgajate svinje, a ne odlazite na farmu, nema blatnjavih čizama, ni ustajanja u cik zore da bi se nahranile životinje. Zvuči filmski, ali nije. Krešimir Kuterovac, stočar iz Hrvatske, pokrenuo je sa kompanijom Beyondi i Blok Be platformu GoAgro pomoću koje svako može da postane stočar, a da posao uzgajivača svinja radi neko drugi. - Vi kupujete digitalni oblik svinje - PigNFT (Pig token). Minimalna cena je 220 EUR za koju posle dve i po

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.