Regulatorne obaveze koštale su u 2014. godini srpsku privredu 3,46% bruto domaćeg proizvoda (BDP) što je smanjenje u odnosu na 4,2% u 2010. godini i 3,6% iz 2012. U ukupnom iznosu administrativni troškovi opali su sa 1,25 mlrd EUR u 2010. na 1,14 mlrd EUR u 2014. godini, rečeno je na današnjem predstavljanju rezultata studije koju je USAID sproveo primenom metoda standardnih troškova (Standard Cost Model, SCM).
Branko Radulović, ekspert USAID-ovog "Projekta za bolje uslove poslovanja", koji je predvodio izradu ove studije, smatra da su osnovni uzrok ovog smanjenja reforme kojima je značajno smanjeno administrativno opterećenje.
- U Srbiji je u poslednjih nekoliko godina sprovedeno više reformi kojima su u velikoj meri smanjeni ukupni administrativni troškovi: uvedena je mogućnost podnošenja poreskih prijava elektronskim putem, a smanjen je i obim administrativnih obaveza vezanih za računovodstvo i reviziju. Ove tri reformske inicijative najviše su doprinele smanjenju ukupnog administrativnog opterećenja u 2014. godini - istakao je Radulović na konferenciji za novinare.
U poređenju sa 2010. godinom, u Srbiji je zabeležen pad ukupnih administrativnih troškova od 15%, a Vlada Srbije kao zacrtani cilj ima smanjenje ovih troškova za 25%. Međutim, troškovi ispunjavanja administrativnih obaveza su i dalje na visokom nivou u poređenju sa državama članicama Evropske unije - 2,8% BDP-a u Austriji, 3% u Češkoj, 2,2% u Danskoj i 1,7% BDP-a u Nemačkoj.
- Očekujemo dodatno smanjenje ovih troškova kada u potpunosti budu sprovedene pojedine reforme koje su u toku. Procedure poput onih vezanih za radne knjižice, podnošenje poreskih prijava Poreskoj upravi elektronskim putem i uvođenje elektronskih zdravstvenih knjižica omogućiće u narednom periodu privrednicima u Srbiji da ostvare značajne dodatne uštede - rekla je Dragana Stanojević, zamenica direktora USAID-ovog "Projekta za bolje uslove poslovanja".
Metod SCM je standardni analitički alat koji se koristi u zemljama članicama Evropske unije. Ovo je treća po redu studija koju je uz primenu ovog metoda sproveo USAID-ov "Projekat za bolje uslove poslovanja".