Vlada Srbije usvojila je Strategiju za rešavanje problematičnih kredita, budući da, kako je istakla, visok i rastući nivo tih kredita sve više opterećuje bankarski sektor u Srbiji i ograničava kreditnu aktivnost i razvoj srpske privrede.
Kako se navodi u saopštenju, ta strategija će omogućiti nadležnim institucijama da preduzmu brojne aktivnosti kako bi se procenio kapacitet banaka za rešavanje problematičnih kredita, stvorili uslovi za razvoj tržišta problematičnih kredita kao i unapredili mehanizmi za rešavanje korporativnog duga sudskim putem i regulativni okvir za hipoteku.
Poreske olakšice za banke u slučajevima kada otpišu dugovanja, profesionalnija procena vrednosti nekretnina kojima se garantuje za kredit, ubrzavanje stečaja, lični bankrot, omogućavanje uslova za razvoj tržišta nenaplativih zajmova samo su neke od novina predviđenih strategijom.
Za sprovođenje ovog programa mera neophodne su izmene brojnih propisa, a sve je to predviđeno akcionim planom za ovu i naredne dve godine. Cilj je da se u što kraćem roku reše problemi "teški" 3,7 mlrd EUR, koji opterećuju ne samo banke već i privredu i građane, jer zbog nenaplativih zajmova novi krediti se odobravaju teže i po većim kamatnim stopama.
Sa druge strane, država ne sme da dozvoli propast banaka pošto bi ih otpis dela najproblematičnijih kredita odveo u gubitak od 27 milijardi dinara. Stoga se i predlažu poreske izmene, pre svih, Zakona o porezu na dobit pravnih lica, kao i na dohodak građana. Jer, prema važećim propisima, u slučaju da otpiše dug bilo građaninu bilo firmi, banka na to još mora da plati i porez.
Građani, za sada, ne moraju da brinu. Ovom strategijom još nije predviđena prodaja njihovih dugova specijalizovanim agencijama za naplatu potraživanja.
- Postoje brojni problemi koje treba uzeti u obzir i brojni preduslovi koje treba ispuniti pre nego što se omogući liberalizacija loših kredita stanovništva, kako bi se sprečili mogući negativni efekti na pojedince, kao i na finansijski sistem. Pored toga, pitanja zaštite podataka o ličnosti treba uzeti u obzir za posebnom pažnjom - piše u Strategiji.
Lični bankrot dogodine
Na lični stečaj građani Srbije čekaće još minimum godinu i po dana. Prema Akcionom planu za sprovođenje strategije planira se angažovanje spoljnog savetnika, koji će za Vladu i NBS izraditi studiju o mogućnostima stečaja građana. A rok je kraj 2016. godine.
Nagrada stečajnim upravnicima
Da bi se ubrzali stečaji strategijom je predviđeno i povećanje učinka i odgovornosti stečajnih upravnika. To podrazumeva i revidiranje nagrada za stečajne upravnike na osnovu brzine i cene prodate imovine, kao i namirenja poverilaca.