U zemljama Balkanskog regiona trebalo bi, zbog zastarelosti i nezadovoljavanja standarda Evropske unije, da se obnovi ili zatvori 13 termoelektrana (TE), prema istraživanju Fondacije "Mreža za promene jugoistočne Evrope".
Kako prenosi Al Džazira (Al Jazeera) Balkan, u Srbiji bi po tom principu trebalo obnoviti ili zatvoriti pet termoelektrana.
U periodu od 2025. do 2030. na meti su TE "Morava", "Kostolac", "Nikola Tesla" i "Kolubara", dok je u TE "Kosovo" rok za zatvaranje tri bloka 2020. godina a za preostala dva 2025. godina.
U Bosni i Hercegovini u periodu od 2020. do 2025. godine na meti su četiri bloka TE "Tuzla", a do 2030. godine TE "Gacko", Ugljevik i "Kakanj".
U Hrvatskoj bi do 2020. trebalo zatvoriti samo jednu termoelektranu, Plomin, u Makedoniji dve - Oslomej i "Bitolj" i to u periodu između 2025. do 2030. godine, a isti rok ima i TE "Pljevlja" u Crnoj Gori.
Energija je tema s kojom se svaka zemlja na putu evrointegracija mora suočiti i zemlje regiona bi trebalo da do 2050. smanje emisiju štetnih gasova za 80%, poručeno je iz Brisela.
Stručnjaci sugerišu zemljama regije da rade na povećanju energetske efikasnosti stambenih zgrada, efikasnijem iskorišćavanju vetra i sunca, ali i smanjenju upotrebe uglja.
U Briselu smatraju da je u regiji problem nedostatak političke volje. A vremena - nema, navedeno je u tekstu.