NavMenu

Ekološku naknadu plaća tek svaki peti obveznik

Izvor: Dnevnik Utorak, 31.03.2015. 13:11
Komentari
Podeli

Uvođenje ekološke naknade za tretman proizvoda koji posle upotrebe postaju posebni tokovi otpada nije do sada opravdalo svrhu zbog loše kontrole naplate. Od uvođenja 2011, tu obavezu redovno plaća tek oko 20% obveznika, a budžet Srbije oštećen je za 80 mil EUR, pokazuju podaci Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED) i njenih članica.

Među proizvodima na koje se odnosi eko-naknada su električni aparati, gume za motorna vozila, baterije, ulja i proizvodi koji sadrže azbest, a obveznici plaćanja su uvoznici ili proizvođači. Spisak kompanija koje bi trebalo da plaćaju taj namet formiran je u Ministarstvu za zaštitu životne sredine.

– Ekološku naknadu proizvođači i uvoznici su uračunali u cene tako da svi koji ne plaćaju naknadu predstavljaju nelojalnu konkurenciju nama koji redovno izmirujemo obaveze – kaže šefica Službe za odnose s državnim institucijama u "Telenoru", članu NALED-a i Saveza za fer konkurenciju Jasmina Vignjević.

– To je loša poruka potencijalnim investitorima i potrebno je da inspekcijski organi obezbede bolju kontrolu i jednake uslove poslovanja za sve.

Privreda postavlja i pitanje visine naknade, a poseban problem imaju operateri mobilne telefonije, koji tu naknadu vide kao parafiskalni namet i značajno opterećenje za poslovanje.

– Naknade tog tipa postoje u mnogim zemljama, ali su iznosi višestruko niži i zato bi visinu naknade u Srbiji trebalo smanjiti – kaže rukovodilac Sektora regulatornih poslova u kompaniji "Vip Mobile", članici NALED-a, Vera Nikolić Dimić.

– Operateri svu opremu nakon upotrebe recikliraju u skladu s najvišim standardima i bio bi dobar pristup ukoliko bi se obezbedio dodatni popust u slučaju da uvoznik upotrebljenu opremu preda dalje na reciklažu.

Inicijativu za rešavanje pitanja ekološke naknade NALED je predstavio Ekonomskom kokusu Narodne skupštine.

Poslanici vladajuće koalicije i opozicije, okupljeni u Kokusu, prihvatili su ideju da se radi na izmeni Zakona o upravljanju otpadom da bi bili rešeni evidentni problemi.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

28.03.2024.  |  Agro, Finansije

Kompanija Gebi novi vlasnik nekadašnjeg mlinskog giganta Fidelinka - U planu investicije i ulazak na tržište maloprodaje pšeničnog brašna i testa

Kompanija Gebi iz Čantavira otkupila je zaštitni znak, mlinove, silose i fabriku testa nekadašnjeg mlinskog giganta Fidelinke iz Subotice. Kako je za RTV rečeno u ovoj kompaniji, koja se prvenstveno bavi proizvodnjom stočne hrane i agrokooperacijom, planiraju modernizaciju ovih pogona i ponovno osvajanje tržišta brašna i testa pod brendom "Fidelinka 1868". Nekada su silosi u Aleksandrovu, predgrađu Subotice, bili sinonim za kvalitet i

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.