"Naftna industrija Srbije" (NIS) saopštila je danas da 2015. godine planira da razvije trgovinu električnom energijom u zemljama regiona.
- U toku je dobijanje licenci za obavljanje ove delatnosti u NIS-ovim zavisnim društvima van Srbije, čime će se omogućiti pristup novim tržištima i proširiti mreža partnera - navodi se u saopštenju.
NIS je u 2014. godini investirao 10 mil EUR u razvoj energetskih projekata za zaštitu životne sredine i uštedu energije, a među ključnim pojektima su proizvodnja i prodaja struje.
NIS je 2014. godine pustio u rad četiri male elektrane koje proizvode struju iz gasa i sada ima sedam takvih elektrana ukupne snage 7,3 megavata, što je dovoljno za snabdevanje strujom više od 1.000 domaćinstava.
U saradnji sa "Gazprom Energo Holdingom" počeće izgradnja Termoelektrane-toplane (TE-TO) "Pančevo" vredne 170 mil EUR, koja će proizvoditi električnu i toplotnu energiju.
Početkom 2015. godine počeće da rade male elektrane NIS-a na naftnim poljima Sirakovo i Velebit ukupne snage 4,3 megavata, i elektrana na gasnom polju Ostrovo čija će snaga biti 4,5 MW. Time će NIS imati elektrane na naftnim poljima ukupne snage 16 megavata.
U toku 2014. godine počelo je da radi i NIS-ovo postrojenje za proizvodnju komprimovanog prirodnog gasa (CNG) na naftno-gasnom polju Palić.
Tim gasom se trguje kroz sistem veleprodaje, a u planu je da početkom naredne godine počne maloprodaja komprimovanog gasa na benzinskoj stanici Novi Sad 10. Komprimovani gas se smatra gorivom budućnosti zbog ekoloških osobina, jer ima najmanju emisiju ugljen-dioksida čime doprinosi poboljšanju kvaliteta vazduha, a upotrebljava se kao gorivo za grejanje i za vozila.
NIS je nastavio da koristi i geotermalne potencijale, a aktivno je 12 hidrotermalnih bušotina u Vojvodini.
Najveći partneri NIS-a u korišćenju ovog resursa su banje Kanjiža i Junaković, gde se topla voda koristi za zagrevanje zgrada, za pranje, i za punjenje bazena.