NavMenu

Pandemija koronavirusa povećala količinu medicinskog otpada

Izvor: RTCG Ponedjeljak, 06.12.2021. 12:00
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Cyril Hou/shutterstock.com)Ilustracija
Korona je uticala i na povećanje medicinskog otpada u Crnoj Gori. Podaci pokazuju da je prošle godine bilo 505 tona infektivnog otpada, farmaceutskog 1.600 kilograma i 9 tona pato-anatomskog. Privatne zdravstvene ustanove sakupile su 35 tona.

Koliko je uništavanje tog otpada koštalo građane, novinari RTCG nisu uspjeli da saznamo od Ministarstva zdravlja.

U preduzeće Ekomedika svakodnevno stigne između 2 i 2,5 tone infektivnog medicinskog otpada koji sakupe zdravstvene ustanove iz Podgorice, Nikšića i primorskih opština.

- Ovdje kod nas je pogon za preradu infektivnog otpada, gdje spadaju igle, gaze, tupferi, špricevi, sistemi za infuziju - kazao je za TVCG Rade Đukanović, rukovodilac pogona za obradu medicinskog otpada.

Za zdravstvene ustanove sa sjevera zadužen je njihov pogon u Beranama. Preradom, otpad postaje bezbjedan, kaže Đukanović.

- Proces sam traje od nekih 20-30 minuta. Počinje od ubacivanja otpada, njegovog mljevenja, podizanja temperature, isušivanja, tu se vrši sterilizacija na određenoj temperature, poslije toga dolazi do hlađenja otpada, da bi on mogao da se istrese kao komunalni otpad.

Mašine se ne gase, jer je zbog korone, samo prošle godine bilo 70 tona više otpada.

- U današnjem vremenu radimo u dvije smjene, od 7 ujutru do 7 naveče. To je prije korone bilo značajno manje ali sada se povećalo baš dosta - dodaje Đukanović.

Iz Ministarstva zdravlja nisu odgovorili koliko građane košta uništavanje takvog otpada. Podatak iz 2014. pokazuje da je država tada po kilogramu plaćala 1,86 eura. Prostom računicom dolazimo do podatka da je u pitanju milionski iznos koji država izdvaja za ovu uslugu. No, koliki je to iznos za sada samo zna Ministarstvo zdravlja.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

17.04.2024.  |  Industrija

Vračar: Ponuda za zakup Željezare nezadovoljavajuća, sve zainteresovane kompanije mogu aplicirati za pregovarački postupak

Predstavnik Komisije ispred Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) Miro Vračar saopštio je da je ponuda švajcarske kompanije 8B Capital S.A. za zakup pogona Čeličane i Kovačnice, u sklopu nikšićke Željezare nezadovoljavajuća. Ta kompanija se jedina prijavila na drugi međunarodni javni poziv. Vračar je, nakon razmatranja ponude, kazao da što se tiče švajcarske kompanije, niti postoji bankarska garancija niti uplata depozita i da moraju

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.