Sevoi grupa d.o.o. Beograd


Mikro preduzeće
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima.
Da bi mogli pogledati kompletne informacije, ulogujte se:
Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE
Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE
Opis delatnosti
SEVOI GRUPA d.o.o. je članica regionalne grupacije koja je akreditovana na području Evropske unije, i ima vrhunsko predznanje i neophodno iskustvo sa preko 800 klijenata u izradi, implementaciji i edukaciji sistema FUK-a. Zakonom o budžetskom sistemu, u članu 81 je propisana zakonska obaveza implementacije sistema finansijskog upravljanja i kontrole kod svih budžetskih korisnika Republike Srbije. Zakon se odnosi na sve korisnike budžeta u Republici Srbiji i propisuje obavezu godišnjeg izveštavanja o sistemu internih finansijskih kontrola putem propisanog upitnika samocenjivanja, skraćenice GIFUK, koji su korisnici budžeta obavezni da predaju jednom godišnje do 31. marta. Dalje, ovaj Zakon je propisao metode i načine uspostavljanja interne revizije unutar korisnika budžeta, zatim uslove koji moraju da se stvore da bi sprovođenje interne revizije bilo moguće. Propisana je obaveza o Planu uspostavljanja Finansijskog upravljanja i kontrole u javnom sektoru kako bi se terminski utvrdili rokovi uspostavljanja FUK sistema kod korisnika budžeta, i definisana je obaveza uspostavljanja interne revizije i osobe koja mora biti imenovana kao Rukovodilac za FUK.

Finansijsko upravljanje i kontrola u javnom sektoru predstavlja sveobuhvatan sistem internog upravljanja javnim finansijama u vidu kontrole prihoda, rashoda i ostalih novčanih transakcija, racionalno upravljanje imovinom, i uspešno upravljanje projektima čemu prethodi procesni pristup poslovanja sa kontinuiranim menadžerskim upravljanjem rizicima koji mogu nastati u poslovanju. Finansijsko upravljanje i kontrola ima dve glavne linije izveštavanja prema nadležnim telima što predstavlja dodatni oblik kontrole sprovođenja. Izveštavanje se obavlja na godišnjem nivou predajom Godišnjeg izveštaja o sistemu finansijskog upravljanja i kontrola (GIFUK). Finansijsko upravljanje i kontrola garantuje transparentnost i zakonitost poslovanja javne uprave.

Sam proces uspostavljanja Finansijskog upravljanja i kontrole započinje imenovanjima osoba odgovornih za sprovođenje sistema. Korisnik budžeta dužan je da imenuje rukovodioca za Finansijsko upravljanje i kontrolu. Korisnici budžeta mogu imenovati prema potrebi i koordinatora za Finansijsko upravljanje i kontrolu, i radnu grupu za Finansijsko upravljanje i kontrolu, kao i osobu zaduženu za izradu registra rizika, ali ta imenovanja nisu obavezna već su prepuštena izboru korisnicima budžeta i ona se donose zbog specifičnosti organizacije (velika organizacija, puno upravnih odeljenja).
Najvažniji mehanizam izveštavanja o funkcionisanju sistema Finansijskog upravljanja i kontrole i transparentnosti javne uprave predstavlja predaja Godišnjeg izveštaja (GIFUK).

Za uspostavljanje sistema Finansijskog upravljanja i kontrole je odgovoran Rukovodilac korisnika budžetskih sredstava.
Promene koje se kontinuirano događaju, sa društvenog aspekta, a odnose se pre svega na uvođenje demokratije i prelaz na slobodno tržišno privređivanje, nisu do sada bile praćene odgovarajućim integrativnim pristupom u planiranju i upravljanju razvojem organizacija, ustanova u javnom sektoru.

U okviru predpristupnih pregovora, ukazuje se na potrebu izrade strateškog plana kao početak procesa strateškog planiranja. Po novoj metodologiji, zasnovan je na utvrđenim prednostima organizacije u javnom sektoru i usmeren ka korišćenju prilika.
Početno usmerenje u pripremi izrade strateškog plana zasniva se na sagledavanju vrednosti, ali i konflikata, preko dokumenta strateškog plana nastojanje umanjenja pojedinih negativnih posledica društvenih promena.

Pre same razrade i postavljanja ciljeva potrebno je izvršiti analizu postojećeg stanja. Stoga je analiza stanja sastavni deo Strateškog plana. Analize koje su zastupljene u strateškom planu su:
SWOT
PEST
Analiza interesnih grupa (stejkholdera)
Finansijska analiza (horizontalna, vertikalna)

Strateško planiranje mora biti dokumentovani proces, odnosno prilikom strateškog planiranja bitno je uzeti u obzir sledeće faktore, odnosno komponente koje sadrži strateški plan:
Uvodno o obvezniku
Priprema planiranja
Definisanje misije i vizije, politike ostvarenja ciljeva
Analiza stanja
Definisanje opštih ciljeva
Definisanje posebnih ciljeva
Načini ostvarenja ciljeva
Pokazatelji uspešnosti
Praćenje i evaluacija

Ove komponente izrađuju se na osnovu prethodno usvojenih strategija i drugih dokumenata dugoročnog razvoja na način da razmatraju postavljene ciljeve, ali i promene u okruženju.

Dakle, strateški plan za trogodišnje razdoblje je osnova za donošenje budžeta, plana razvojnih programa. Strateški plan uključuje sve razvojne programe, kapitalna ulaganja, kapitalne programe, definiše njihove načine ostvarenja i određuje smer kretanja za sledeće tri godine.